Celula de urgenta la UEFA dupa criza cardiaca suferita de danezul Eriksen. Cand se va relua meciul Danemarca - Finlanda UPDATE

Sambata, 12 Iunie 2021, ora 21:17

UEFA a anuntat sambata ca fotbalistul danez Christian Eriksen, care s-a prabusit pe teren la meciul de la Euro-2020 cu Finlanda, a fost stabilizat si este la spital, conform news.ro.

A avut loc o sedinta de urgenta cu reprezentantii celor doua echipe si arbitrii, iar UEFA va comunica mai multe informatii la ora 20.45.

UPDATE: Meciul va fi reluat la ora 21.30, conform unui anunt facut de UEFA.

Jucatorul danez Christian Eriksen a cazut pe teren si a avut nevoie de minute in sir de resuscitare, sambata, la meciul cu Finlanda, de la Euro-2020.

Eriksen s-a prabusit in minutul 43, fara sa fi fost lovit de un adversar, pe partea stanga a terenului.

Jucatorii danezi au facut un zid in jurul medicilor, pentru a-si proteja coechipierul, asupra caruia se intervenea cu defribilatorul, iar unii se rugau.

Pe teren a intrat si sotia jucatorului.

Dupa minute bune, arbitrul englez Anthony Taylor a trimis jucatorii finlandezi la cabine.