Meci fabulos cu final dramatic în Bănie! Cât s-a terminat derby-ul Universitatea Craiova - FCSB

Duminica, 28 Noiembrie 2021, ora 18:55
10350 citiri
Stadion Ion Oblemenco. Foto: Faceboook / Universitatea Craiova

Formaţia FCSB a învins, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 3-2 (2-1), echipa Universitatea Craiova, într-un meci din etapa a XVII-a a campionatului naţionala Casa Pariurilor Liga 1, în care gazdele au condus cu 1-0 şi bucureştenii au marcat ultimul gol în minutul 90+1.

Golurile au fost înscrise de Andrei Ivan ’13 (penalti) şi Cîmpanu ‘56 pentru craioveni, respectiv Dumiter ’17, Şut ’39 şi Cordea ‘90+1 pentru FCSB.

La partidă au asistat câteva mii de spectatori. Iniţial, ei ar fi trebuit să părăsească stadionul la ora 21.00, însă autorităţile au anunţat că suporterii pot asista la tot meciul, astfel că au rămas în tribune până la final.

În clasament, lider este CFR Cluj, cu 42 de puncte (16 jocuri). FCSB ocupă locul doi, cu 37 de puncte, FC Voluntari este pe 3, cu 29 de puncte, şi Universitatea Craiova se află pe poziţia a patra, cu 28 de puncte.

Desfășurarea meciului:

Minutul 1 - a început meciul

Minutul 13 - Andrei Ivan deschide scorul pentru olteni din lovitură de la 11 metri. Universitatea Craiova conduce FCSB cu 1-0.

Minutul 17 - Dumiter egalează pentru FCSB cu o lovitură de cap. 1-1 la Craiova

Minutul 39 - Șut înscrie pentru FCSB. Echipa lui Becali conduce cu 2-1 la Craiova

Minutul 45+2 - Finalul primei reprize. FCSB Conduce cu 2-1 pe Universitatea Craiova la pauză.

Minutul 46 - a început repriza a doua

Minutul 57 - Cîmpanu egalează pentru Universitatea Craiova. 2-2 în Bănie.

Minutul 75 - Ocazie mare pentru FCSB - Oaidă lovește bara portii oltenilor

Minutul 90+2 - Cordea înscrie pentru FCSB. 3-2 pentru echipa lui Becali

Minutul 90+4 - Finalul meciului. FCSB câștigă cu 3-2

CSU CRAIOVA: Pigliacelli - Vătăjelu, M. Constantin, Screciu, Bancu - Ivanov, Nistor, Baiaram - Ivan - Koljic, Markovic

Rezerve: Lazar, Vlădoiu, Bălașa, Căpățînă, Vînă, Gustavo, Houri, Cîmpanu, Papp

ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

FCSB: Vlad - V. Crețu, Vinicius, I. Cristea, Radunovic - Olaru, Șut, Fl. Tănase - V. Gheorghe, Dumiter, Oct. Popescu

Rezerve: Straton, Miron, Haruț, Budescu, I. Stoica, Ov. Popescu, Perianu, Oaidă, Cordea

ANTRENOR: Toni Petrea

Mihai Pintilii, antrenorul de facto al FCSB, spune cine este cel mai bun jucător al echipei. Are ceva deosebit, poate juca oriunde
Mihai Pintilii, antrenorul real al FCSB, deși oficial este Elyas Charalambous, a vorbit despre jucătorii talentați ai echipei. Mihai Pintilii a indicat care este cel mai bun jucător al...
Ciprian Marica este uimit de transferul vedetei FCSB: Nu pot să cred
Întrebat despre transferul extremei FCSB la prima clasată în Qatar, Ciprian Marica, acționar minoritar la Farul Constanța este surprins de acest transfer în ciuda salariului mare pe care îl...
#Universitatea Craiova, #FCSB, #Craiova FCSB, #meciuri Liga 1, #Ion Oblemenco, #suporteri , #FCSB