Sambata, 22 mai, s-au disputat partidele din ultima etapa a sezonului 2009/2010 din Liga I, stabilindu-se formatiile retrogradate precum si cele care merg in cupele europene.
Iata rezultatele:
Au marcat: Vasilache (min. 19), Onciu (min.48)/ Emil Dica (min.40), Y. Kone (min.56), Peralta (min.63), Nei (min.90)
Deja retrogradati in Liga II, nemtenii au dat o replica buna campioanei CFR Cluj, pe care au condus-o de doua ori, dupa golurile lui Vasilache si Onciu. Ardelenii au revenit insa de fiecare data si s-au impus in final cu un scor clar, 4-2.
Echipele de start:
Ceahlaul: 22. Villadsen, 27. Dumitras, 13. Barcauan, 24. Alexandru Forminte, 2. Burlacu, 10. Vasilache, 6. Vlad Achim, 18. Balde, 7. Cebotaru, 30. Velkoski, 15. Ionut Badescu
Rezerve: 1. Lipitor, 4. Al. Dragomir , 21. Ferariu, 23. Onciu, 34. Margine, 25. Ibrahim
Antrenor: Zoran Filipovici
CFR Cluj: 33. B.Peskovic, 2. Tony, 3. Cabrera, 13. Piccolo, 23. Leo Veloso, 24. Bottone, 30. E. Dica , 28. I.Borostean, 30. De Zerbi, 17. Y. Kone, 10. N. Dica
Rezerve: 1. Nuno Claro, 4. Panin, 66. Edimar, 8. Peralta, 31. Dani, 6. G. Muresan, 99. Nei
Antrenor: Andrea Mandorlini
* Poli Iasi - Unirea Urziceni 1-2
A marcat: Diarrasouba (min.6)/ Onofras (min.62), Rusescu (min.82)
Poli Iasi este marea perdanta a acestei etape, moldovenii retrogradand in liga secunda dupa disputa cu Unirea Urziceni. Aflati cu cutitul la os, baietii lui Dumitriu au inceput bine, deschizand scorul, insa s-au pierdut pe parcurs si au fost invinsi, reultat ce in trimite practic in "B".
Echipele de start:
Poli Iasi: 1. Branet, 23. Ad. Ilie, 28. L. Munteanu, Bersnjak, 27. Nogo, Buta, 10. Constantin, 26. V. Negru, 16. N. Viveiros, 11. Bujor, 27. Diarrassouba
Antrenor: Dumitru Dumitriu
Urziceni: 77. C. Grigore, 23. Bordeanu, 6. Galamaz, 24. Maftei , 19. Brandan, 10. Semedo, 8. S.Paraschiv, 25. Paduretu, 20. L. Marinescu, 14. Rusescu, 7. Bilasco
Antrenor: Ronny Levy
* Universitarea Craiova - Otelul Galati 3-0
Au marcat: Iliev (min.14), Prepelita (min.50), Barboianu (min.90)
Craiova lui Reghecampf a asteptat ultima etapa pentru a scapa de emotiile retrogradarii, oltenii salvandu-se dupa un 2-0 sec cu Otelul Galati.
Echipele de start:
U Craiova: 21. Lung Jr., 17. Balace, 4. Iliev, 7. V. Gaman, 18. Dananae, 18. Gangioveanu, 20. Dina, 13. Dilevski, 2. Barboianu, 30. Prepelita, 11. Al. Piturca
Rezerve: 22. Merlier, 23. Busu, 32. Badoi, 25. Firtulescu, 26. I Popescu, 29. J. Nicolae, 16. C. Craciun
Antrenor: Gheorghe Bita
Otelul: 12. Grahovac, 3. Ripa, 18. Sg. Costin, 21. Perendija, 14. S. Ilie, 8. Antal, 9. Axente, 37. Viglianti, 11. Ochirosii, 30. G. Paraschiv, 15. Ibeh
Rezerve: 1. Baotici, 31. Sipovici, 2. Cirja, 20. Cojoc, 7. L. Iorga, 4. Siminic, 27. Pena
Antrenor: Dorinel Munteanu
Au marcat: Wesley (min.39 - penalti), Raul Costin (min.64)
Derbiul rundei cu numarul 34 a opus pe FC Vaslui si Dinamo. Elevii lui Lacatus s-au impus cu 2-0 in fata unei formatii "ros-albe" apatice, aflata parca deja in vacanta.
Echipele de start:
FC Vaslui: 81. Haisan, 6. D. Sanmartean, 3. Papp, 5. Gladstone, 2. Milanov, 18. Ad. Gheorghiu, 23. Pavlovici, 21. R. Costin, 7. L. Sanmartean, 9. Burdujan, 80. Wesley
Rezerve: 22. Puia, 26. Farkas, 16. Zubar, 8. Zmeu, 4. Genchev , 11. Milisavljevici, 25. A. Delgado, 13. Neagu
Antrenor: Marius Lacatus
Dinamo: 1. Cr. Munteanu, 6. L. Rus, 25. Scarlatache, 4. Moti, 3. Pulhac, 7. Zicu, 26. Margaritescu, 21. Dr. Grigore, 20. Ad. Cristea, 17. An. Cristea, 99. Cl. Niculescu
Rezerve: 23. Curca, 19. Daminuta, 15. Fl. Bratu
Antrenor: Cornel Talnar
* FC Timisoara - FC Brasov 1-2
Au marcat: Chiacu (min.62)/ Savici (min.10), Sburlea (min.16)
FC Timisoara a capotat din nou intr-un meci decisiv, banatenii ratand podiumul in Liga I dupa infrangerea suferita pe teren propriu in fata celor de la FC Brasov.
Echipele de start:
FC Timisoara: 99. Taborda, 20. Maxim, 4. Brezinsky, 16. Luchin, 55. Bourceanu, 3. Sepsi, 27. Magera, 5. Alexa, 77. Curtean, 21. Goga, 9. Cocis
Rezerve: 29. Pantilimon, 30. Fuchs, 26. Chiacu, 11. Mejia
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau
FC Brasov: 32. Minca, 3. Ezequias, 4. Abrudan, 12. Cr. Ionescu, 18. M. Cristescu, 8. N. Grigore, 6. A. Nene, 7. C. Munteanu, 19. Savici, 21. Sburlea
Rezerve: 13. Gabriel Kajcsa, 5. Chipciu, 26. Al. Mateiu, 17. Catalin Dedu, 9. Hadnagy
Antrenor: Viorel Moldova
* Rapid - Gloria Bistrita 2-1
A marcat: Iordache (min.26), Bozovici (min.69)/ Moraes (min.61)
Rapidul a incheiat sezonul cu o victorie, baietii lui Ioan Andone trecand la limita, scor 2-1, de Bistrita lui Sumudica, care foarte probabil va prelua gruparea giulesteana in campionatul urmator.
Echipele de start:
Rapid: 33. Bornescu, 19. Bozovici, 32. Ad. Iencsi, 28. Ad. Iordache, 3. Fernandes, 2. Helder, 7. Cesinha, 20. St. Grigorie, 30. Spadacio, 17. I. Iordache, 27. Gauracs, 11. Al. Ionita
Rezerve: 89. Straton, 13. Paun, 5. Mardare, 16. Ciz, Al. Coman, 27. Dobroiu
Antrenor: Ioan Andone
Bistrita: 22. Calin Albut, 20. Homei, 4. V. Nastase, 18. Frasinescu, 15. Latovlevici, 24. Hora, 6. A. Muresan, 28. D. Matei, 2. C. Petre, 30. Bajenaru, 10. Ribeiro Moraes
Rezerve: 12. Botoser, 5. Velcovici, 17. Saceanu, 11. Rui Tavares, 23. Mandea, 16. R. Marginean, 7. Coroian
Antrenor: Marius Sumudica
* Unirea Alba Iulia - Pandurii 0-1
A marcat: Cardoso (min.62)
Duelul retrogradatelor s-a terminat cu victoria gorjenilor, care s-au impus in "cetatea unirii" cu golul lui Cardoso.
Echipele de start:
Alba Iulia: 88. Lasc, 23. Bucurica, 13. Vujadinovici, 3. de Sousa, 6. S. Radoi, 14. C. Cristea, 10. Selagea, 20. A. Olah, 7. N. Stanciu, 24. Veljovici, 33. N. Jovanovici
Rezerve: 38. Rotaru, 15. , 2. Poverlovici, 22. Vitinha, 21. R. Stancu, 9. S. Muresan, 34. Himcinschi
Antrenor: Blaz Sliskovici
Pandurii: 80. Mingote, 14. Popete, 18. Martinovici, 4. Chibulcutean, 29. Grecu, 25. Tremonti, 5. Pacurar, 6. Cardoso, 8. D. Orac, 20. Stromajer, 9. Tilinca
Rezerve: 12. Livsit, 3. Rada, Pleasca, 27. Vranjes, 17. Nalati, 30. M. Dedu, 21. Kamara
Antrenor: Sorin Cartu
* Inter Curtea de Arges - Steaua 0-2
Au marcat: Stancu (min.21), Surdu (min.51)
Aflat la ultimul meci pe banca tehnica a Stelei, Stoichita a terminat sezonul cu o victorie, "ros-albastrii" impunandu-se cu 2-0 pe terenul Unirii Alba iulia.
Echipele de start:
International: 22. Arcaba, 24. Frasineanu, 21. Chiriches, 3. Viera, 15. G. Matei, 10. Cat. Lazar, 7. Radut, 23. Fl. Popa, 14. Voiculet, 9. Apostu, 30. D. Stan
Rezerve: 1. Pampea, 29. Ratiu, 25. Neagu, 11. Stoianof, 18. Antohi, 8. Vezan, 19. Zagrean
Antrenor: Ionut Badea
Steaua: 12. Tatarusanu, 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. Marin, 10. Tanase, 17. Baciu, 14. Toja, 11. Arm. Karamian, 28. Stancu, 24. Surdu
Rezerve: 1. Zapata, , 30. Tall, Filip, Tosca, 26. Bicfalvi
Antrenor: Mihai Stoichita
Astra - Gaz Metan Medias 0-0
Disputa dintre Astra si Gaz Metan Medias a fost una de vacanta, cele doua echipe fiind scapate de grijile retrograrii, terminata nedecis, scor 0-0.
Echipele de start:
Astra: G. Popa, 17. V. Sandu, 5. Rohat, 4. Mihalache, 18. Paulinho, 20. A. Stan, 8. Seto, 10. Cl. Tudor, 18. Stratila, 14. Vadrariu, 28. L. Ganea
Rezerve: Gavrilas, 25. Craciun, 3. Oprsal, 9. Semeghin, Simao, 20. V. Gheorghe, 11. Gussev
Antrenor: Marin Barbu
Gaz Metan: 30. Buchta, 19. Lazar, 4. Trtovac, 13. Akaki, 15. Hoban, 5. A. Munteanu, 21. Todea, 16. Zaharia, 26. Bozesan, 27. Eric, 9. Litu
Rezerve: 82. Vitca, 44. Kratochvil, 6. Nohai, 25. Z. Markovici, 17. Dudita, 29. Gallanis, 11. Cigan
Antrenor: Cristian Pustai
M.D.