Italia invinge la limita Mexic in Cupa Confederatiilor

Duminica, 16 Iunie 2013, ora 23:51
2653 citiri

Italia a invins Mexic cu 2-1 in primul meci al zilei de duminica din Cupa Confederatiilor 2013, goluri marcate de Pirlo si Balotelli, respectiv "Chicharito" Hernandez pentru mexicani.

Prima parte a fost una echilibrata, terminata la egalitate 1-1. Pirlo a spart gheata cu un super gol, in minutul 27, executie magistrala din lovitura libera de la distanta, fix la vinclul portiii mexicane. A fost al 13-lea gol al lui Pirlo in selectia numarul 100 pentru Italia.

Bucuria italienilor a fost scurta, pentru ca 7 minute mai tarziu, Mexic egala din penalti, prin "Chicharito" Hernandez, care a profitat de o mare gafa a lui Barzagli, omul care a facut un fault stupid in careu.

Buffon a fost trimis in coltul opus si scorul pauzei era rezolvat.

Italia avea sa invinga, insa cu mari emotii, dupa un gol marcat de Balotelli in minutul 78. "Super Mario" a scapat frumos de un fundas advers si a inscris cu un sut imparabil din 10 metri, chiar daca era talonat de doi adversari.

Italia asadar acumuleaza 3 puncte in Grupa A a Cupei Confederatiilor 2013, fiind pe primul loc, la egalitate cu Brazilia, care are insa un golaveraj mai bun, dupa 3-0 cu Japonia, sambata seara.

Caseta tehnica:

Mexic: Corona - Flores, Maza, Moreno, Salcido - Zavala (Jimenez 86'), Torrado - Aquino (Mier 53'), Giovani dos Santos, Guardado - Hernandez.

Selectioner: Jose Manuel de la Torre.

Italia: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, de Sciglio - de Rossi, Pirlo, Montolivo - Giaccherini (Aquilani 88'), Marchisio (Cerci 68') - Balotelli (Gilardino 85').

Selectioner: Cesare Prandelli.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#italia bate mexic cupa confederatiilor, #italia invinge mexic grupa a, #cronica cupa confederatiilor italia mexic, #victorie italia meci mexic maracana , #goluri