Dramatism total la EURO 2020! Semifinala decisa la penalty-uri! Ce s-a intamplat in partida Italia - Spania

Marti, 06 Iulie 2021, ora 23:48
12043 citiri
Semifinala dintre Italia si Spania FOTO Hepta

Italia este prima finalista de la EURO 2020.

Squadra Azzurra s-a calificat in ultimul act dupa ce a invins-o pe Spania la loviturile de departajare, 4-2, 1-1 dupa 120 de minute.

Chiar daca a egalat pentru Spania in minutul 80, Morata a ratat penalty-ul decisiv pentru iberici.

Italia a deschis scorul prin Chiesa in repriza a doua, dar spaniolii au reusit egalarea si meciul s-a decis la loviturile de departajare.

Locatelli pentru italieni, Dani Olmo si Morata pentru spanioli au ratat de la punctul cu var.

Italia merge in finala de pe Wembley, acolo unde va intalni invingatoarea dintre Anglia si Danemarca.

Desfasurarea meciului:

Minutul 1 - a inceput partida

Minutul 25 - Ocazie mare pentru Spania - Donnaruma respinge in extremis sutul lui Olmo

Minutul 45- Ocazie pentru Italia - Emerson suteaza direct in bara portii Spaniei

Minutul 45+1 - Pauza, 0-0.

Minutul 46 - a inceput repriza a doua

Minutul 52 - ocazie pentru Spania - Busquets suteaza, dar mingea trece putin peste poarta

Minutul 53 - Chiesa trimite primul sut pe poarta al Italiei

Minutul 60 - Chiesa deschide scorul cu un gol fabulos. 1-0 pentru Italia

Minutul 80 - Morata egaleaza pentru Spania. 1-1

Minutul 90+3 - Finalul timpului regulamentar. 1-1 este rezultatul dupa 90 de minute.

Vom avea prelungiri pe Wembley!

Au inceput reprizele de prelungiri.

Spania ataca total in prima repriza de prelungiri, italienii respingand cu greu!

Finalul primei reprize de prelungiri, 1-1

Se termina si repriza a doua de prelungiri. 1-1 este scorul final si vom avea lovituri de departajare.