Continua surprizele la Cupa Africii: Zimbabwe, aproape sa dea lovitura cu o mare favorita

Duminica, 15 Ianuarie 2017, ora 23:59
2814 citiri

Zimbabwe, echipa aflata pe locul 103 in clasamentul FIFA, a fost aproape sa produca o mare surpriza, duminica, in fata echipei care a fost egala Germaniei la ultimul Campionat Mondial, Algeria. Meciul a fost primul din Grupa B a Cupei Africii pe Natiuni.

Riyad Mahrez, starul lui Leicester City, a deschis scorul in minutul 12, dar Zimbabwe a intors rezultatul cu goluri in minutele 17 si 29. Acelasi Mahrez a egalat, in minutul 82.

Algeria a avut pe teren toate vedetele, inclusiv Islam Slimani, tot de la Leicester City, Faouzi Ghoulam, colegul lui Vlad Chiriches de la Napoli, Yacine Brahimi, de la FC Porto, si Nabil Bentaleb, de la Schalke 04.

In 2014, in optimile Cupei Mondiale, Algeria a fost egala viitoarei campioane mondiale Germania, dupa 90 de minute, fiind invinsa dupa prelungiri cu 2-1.

Rezultatul este cu atat mai surprinzator cu cat Algeria a fost in prima urna valorica la tragerea la sorti, iar Zimbabwe in ultima.

In aceeasi grupa B, Senegal a invins Tunisia cu 2-0, golurile fiind inscrise de vedeta lui Liverpool, Sadio Mane, din penalti, si de Kara Mbodji, ambele in prima repriza.

Surpriza uriasa in primul meci din Cupa Africii pe Natiuni 2017

Camerun, egal surprinzator in Cupa Africii

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#rezultate Cupa Africii 2017, #surprize Cupa Africii, #Algeria egal Zimbabwe Cupa Africii, #rezultat Tunisia Senegal , #meciuri