Cupa Ligii: O noua surpriza a competitiei, "U" Cluj elimina Petrolul

Duminica, 20 Iulie 2014, ora 23:00
2743 citiri

Universitatea Cluj a trecut de Petrolul Ploiesti cu 1-0 in ultimul meci al zilei din optimile de finala ale Cupei Ligii, singurul gol fiind marcat de Kovacs in minutul 30.

Singurul gol al intalnirii a venit in minutul 30, cand apararea Petrolului a fost depasita usor de Lemnaru, care a centrat perfect in fata portii, iar Kovacs a lovit mingea cu capul sec pentru 1-0.

A fost singura reusita a unui meci in care Petrolul a jucat mai mult cu gandul la returul cu Flamurtari, de joi, din Europa League.

De altfel, doar 3 titulari de joia trecuta, cand s-a jucat turul cu albanezii, scor 2-0, s-au mai regasit si duminica in teren, Lucescu mizand mai mult pe o formula cu multi tineri.

Un eveniment important a avut loc in minutul 52, cand Petrolul a ramas in 10 oameni. Atacantul Petrolului Nkoyi a impins mingea in poarta cu mana si a vazut al doilea cartonas galben, pentru a fi eliminat de pe gazon.

U Cluj trece asadar de Petrolul, ramanand singura echipa din Cluj in sferturi, dupa ce CFR a fost eliminata de Iasi.

U Cluj: Veselovsky - Jovanovic, Neag, Emil Ninu, Musat - Bucsa, Raul Costin - Boutadjine, Lorant Kovacs, Viveiros - Lemnaru.

Rezerve: Niculescu, Raul Ciupe, Tarnacop, Lungu, Paulinho, Stojanovic, Jula.

Antrenor: Mihai Teja.

Petrolul: Cobrea - Beta, Ferreira, Satli, Fanchone - Priso, Marinescu, Hoban, Nepamucenco - Morar, Nkoyi Kyiabu.

Rezerve: Bolboasa, Adi Mutu, Peteleu, Astafei, Geraldo, De Lucas.

Antrenor: Razvan Lucescu.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#u cluj trece de petrolul, #cluj elimina petrolul, #optimi cupa a ligii u cluj , #meciuri