Otelul invinge Steaua si castiga Supercupa Romaniei

Duminica, 17 Iulie 2011, ora 22:35
8628 citiri

Otelul Galati a castigat, duminica seara, Supercupa Romaniei, dupa ce a invins Steaua Bucuresti, scor 1-0, la Piatra Neamt.

Totul a mers rau pentru Steaua inca de la inceput. Mihai Costea nu a putut fi trecut pe foaia de joc desi a facut deplasarea, deoarece ANAF a blocat legitimarea sa la Steaua din cauza datoriilor pe care Adrian Mititelu le are catre Fisc.

Si pe teren, stelistii au suferit din primele minute. Cristi Tanase s-a accidentat in minutul 8 si a fost inlocuit cu Bajenaru. Galatenii au avut si ei o accidentare, cu patru minute mai devreme, Giurgiu fiind inlocuit de Viglianti.

Steaua a facut o prima repriza deplorabila, in nota jocurilor precedente. Ros-albastrii au avut o singura ocazie in primele 45 de minute, prin Galamaz, care aa reluat din trei metri slab si nu a putut sa-l invinga pe Grahovac in minutul 3.

In schimb, galatenii au profitat din plin de slabiciunile stelistilor, iar Bus a deschis scorul in minutul 14. Mijlocasul de banda l-a fentat pe Martinovici si a sutat de la marginea careului, fara sanse pentru Tatarusanu.

Stelistii au pasat in gol pana la finalul priemi reprize, dar nu au putut sa-i puna probleme lui Grahovac. De partea cealalta, Ibeh a sutat in bara in minutul 33, dupa ce l-a driblat excelent pe Gardos.

Jocul ros-albastrilor nu si-a revenit nici in partea secunda, cand baietii lui Ronny Levy au avut in zadar posesia, deoarece nu si-au putut crea vreo ocazie.

Galatenii s-au organizat excelent in defensiva si au reusit astfel sa castige cel de-al doilea trofeu din istoria clubului dupa titlul de campioana.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+4 - Final de meci! Otelul castiga Supercupa Romaniei!

min.90+2 - Brandan bate un corner, Tatu reia pe spate, insa mingea se duce peste poarta.

min.90 - Grahovac primeste cartonasul galben.

min.90 - Ibeh scapa singur cu portarul, dar trage in Tatarusanu.

min.89 - Rapa primeste cartonasul galben.

min.88 - Gardos da pe langa minge in propriul careu, mingea ajunge la Pena, dar acesta trage peste poarta.

min.86 - Bus suteaza din afara careului pe langa poarta.

min.82 - Sarghi intra in locul lui Perendija la Otelul.

min.79 - Perendija primeste cartonasul galben.

min.76 - Nicolita verticalizeaza spre Tatu. Acesta e prins din urma de Sergiu Costin, care il deposedeaza.

min.75 - Bajenaru are o reactie nervoasa la adresa colegilor sai deoarece nu este sprijinit.

min.71 - Rusescu reia cu capul peste poarta dupa o centrare a lui Brandan.

min.69 - Antal primeste cartonasul galben.

min.66 - Rusescu primeste cartonasul galben.

min.65 - Pena intra in locul lui Paraschiv la Otelul.

min.64 - Corner pentru Steaua, mingea ajunge la Gardos, insa se acorda fault la Grahovac.

min.63 - Latovlevici centreaza in fata portii spre Rusescu, dar acesta este deposedat.

min.60 - Martinovici primeste cartonasul galben.

min.58 - Nicolita primeste cartonasul galben.

min.56 - Rusescu trage in zid din lovitura libera. Mingea ajunge la Brandan, dar acesta trage slab in bratele lui Grahovac.

min.52 - Bicfalvi primeste cartonasul galben.

min.51 - Tatu centreaza din banda stanga in bratele lui Grahovac.

min.48 - Victor Piturca si Florin Marin sunt prezenti la meci. Cei doi casca, mai au putin si adorm.

min.46 - S-a reluat jocul.

min.45+2 - Finalul primei reprize!

min.45 - 2 minute suplimentare.

min.43 - Nicolita lupta pentru o minge, dar aceasta depaseste suprafata de joc in momentul centrarii.

min.40 - Gabi Paraschiv primeste cartonasul galben.

min.38 - Viglianti trece cu usurinta de Martinovici si centreaza in fata portii. Tatarusanu retine cu emotii.

min.37 - Tatu primeste in careu, dar trimite inexplicabil inapoi si o actiune buna de atac a Stelei se stinge.

min.34 - Rusescu suteaza puternic din unghi, mingea e deviata in corner de Grahovac.

min.33 - Ibeh preia frumos in careul Stelei, ramane singur cu portarul si suteaza puternic. Sutul sau nimereste insa bara laterala si iese in aut de poarta!

min.33 - Tatu recupereaza o minge la marginea careului, insa trage deplorabil, spre fanionul de la colt.

min.31 - Steaua pastreaza posesia, insa aceasta este haotica. Galatenii nu au probleme.

min.28 - Rusescu incearca o patrundere in careu, dar este blocat.

min.26 - Tatu este blocat din nou de sarbul Perendija.

min.23 - Perendija il blocheaza perfect pe Tatu.

min.19 - Grahovac iese si retine o centrare periculoasa a lui Brandan.

min.14 - GOOOL OTELUL !!! Bus deschide scorul cu un sut superb de la marginea careului !!!

min.12 - Jocul este intrerupt, dupa ce fanii galatenilor au aruncat in teren cu fumigene.

min.11 - Otelul inscrie dupa o lovitura libera executata bine de Salageanu, insa golul este anulat pe motiv de offside la Paraschiv. Decizie corecta a asistentului.

min.9 - Schimbare la Steaua: iese Tanase, care s-a accidentat, intra Bajenaru.

min.8 - Tanase se resimte dupa ce-a fost lovit involuntar de Rapa.

min.6 - OCAZIE MONUMENTALA RATATA DE STEAUA !!! Din numai 3 metri, Galamaz nu reuseste sa-l invinga pe Grahovac !!!!

min.4 - Schimbare la Otelul: iese Giurgiu, intra Viglianti.

min.3 - Lovitura pentru galateni: Giurgiu s-a accidentat si nu mai poate continua.

20:51 - A INCEPUT MECIUL

INFO: Lucian Bute da lovitura de start a meciului.

INFO: Se tine un moment de reculegere in memoria lui Stefan Sames, decedat duminica dimineata.

INFO: Se intoneaza imnul Romaniei.

INFO: Stelistii au intrat pe teren cu tricouri negre, cu chipul lui Stefan Sames imprimat pe ele.

INFO: Incidente in tribune, in zona rezervata suporterilor Otelului.

INFO: Steaua nu il poate folosi in aceasta partida pe Mihai Costea, deoarece ANAF a blocat transferul. In aceste conditii, Steaua ramane cu doi atacanti valizi, Tatu si Rusescu, ambii titulari.

INFO: In sezonul trecut, Otelul a cucerit titlul, iar Steaua a pus mana pe Cupa Romaniei.

INFO: Partida se desfasoara la Piatra Neamt.

Otelul: Grahovac - Rapa, Perendija, Costin, Salageanu - Neagu, Giurgiu - Antal, Ibeh, Bus - Paraschiv.

Rezerve: Branet, Sirghi, Ilie, Viglianti, Frunza, Pena si Punosevac.

Antrenor: Dorinel Munteanu.

Steaua: Tatarusanu - Martinovici, Galamaz, Gardos, Latovlevici - Nicolita, Bicfalvi, Brandan, Tanase - Tatu, Rusescu.

Rezerve: Stanca, Bejan, Lupu, Iliev, Popa, Bajenaru si Matei.

Antrenor: Ronny Levy.

Arbitru: Robert Dumitru.

Preşedintele Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, vine luni, 27 septembrie la Bucureşti. Şefa CE se va întâlni cu preşedintele Klaus Iohannis şi cu premierul Florin Cîţu. La ora...
Cîțu îi răspunde lui Orban, care a anunțat că ar rămâne temporar la șefia Camerei Deputaților: "Majorităţile în Parlament se negociază"
Liderul PNL, Florin Cîţu, a declarat că nu există posibilitatea ca partidul său să piardă funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor, în contextul în care Ludovic Orban a anunţat că...