Steaua invinge Dinamo Kiev intr-un meci amical

Luni, 21 Ianuarie 2013, ora 22:20
9696 citiri

Steaua a castigat meciul amical disputat la Marbella impotriva ucrainenilor de la Dinamo Kiev, scor 2-0. Golurile stelistilor au fost marcate de Raul Rusescu si Cristi Tanase.

Laurentiu Reghecampf a continuat repetitiile pentru meciul cu Ajax si contra lui Dinamo Kiev. Tanase a fost lasat pe banca in prima repriza, Chipciu a jucat in stanga, iar postul de fundas dreapta a fost ocupat de Prepelita.

Desi ucrainenii au dominat startul meciului, prima ocazie reala le-a apartinut stelistilor. Raul Rusescu a preluat excelent in minutul 25, insa sutul sau din 14 metri a fost slab.

Golgheterul Stelei nu a mai iertat insa in minutul 32, cand dintr-o pozitie similara a trimis cu mult sange rece, in vinclul portii lui Dinamo Kiev, reusind astfel sa deschida scorul.

Cu un avantaj de un gol la pauza, Laurentiu Reghecampf a preferat sa fie mai pragmatic decat in precedentele meciuri si a operat doar doua schimbari. Tanase si Rocha au intrat pe teren in locul lui Popa si Nikolici.

Steaua a controlat si repriza a doua, iar Pintilii a fost aproape de gol in minutul 47.

Golul de 2-0 a venit insa in minutul 65, cand Iasmin Latovlevici a batut un aut peste apararea adversa, iar Tanase, ramas singur cu portarul, a sutat puternic, fara sanse pentru portarul advers.

Finalul meciului a fost linistit pentru defensiva romanilor, Steaua reusind sa controleze fara emotii mijlocul terenului. In schimb, Costea si Rocha au ratat ocazii rarisime.

In tribune a fost prezent si Dan Petrescu, care a plecat in minutul 65, dupa golul lui Tanase.

Urmatorul meci amical al Stelei se va disputa miercuri, de la ora 20:30, impotriva maghiarilor de la Ferencvaros.

In aceasta iarna Steaua a mai disputat doua meciuri amicale, cu Celtic (1-2) si FC Basel (1-1).

Steaua - Dinamo Kiev 2-0

90 - Final de meci!

88 - Final confuz de meci cu multe greseli de ambele parti.

86 - Schimbare Steaua: Puskas intra in locul lui Bourceanu.

84 - Ratare uriasa pentru Steaua! Rocha trimite cu capul din sase metri pe langa poarta desi se afla intr-o situatie ideala.

83 - Mihai Costea suteaza periculos, mingea este deviata si trece putin pe langa vinclu.

82 - Ucrainenii trimit un sut surprinzator, Stanca a reactionat in ultimul moment.

80 - Schimbare Steaua: Nastasie intra in locul lui Rusescu.

78 - Steaua domina categoic meciul, posesia este de peste 60% in favoarea romanilor.

75 - Schimbari Steaua: Lupu si Parvulescu intra in locul lui Chipciu si Latovlevici.

73 - Schimbare Steaua: Bratu intra in locul lui Szukala.

71 - Taiwo trage din lovitura libera in blocaj, ucrainenii au un corner.

68 - Arouna suteaza periculos din marinea careului, mingea trece putin pe langa poarta.

65 - GOL STEAUA! Tanase majoreaza avantajul romanilor cu un sut la coltul lung.

65 - Mihai Costea intra in locul lui Prepelita.

62 - Gol anulat pentru Dinamo Kiev dupa un fault in atac.

60 - Schimbari Steaua: Filip intra in locul lui Pintilii, iar Stanca in locul lui Cojocaru.

59 - Gardos intervine salvator la o centrare din partea dreapta a ucrainenilor.

57 - Ucrainenii pleaca pe contraatac dupa o minge pierduta de Prepelita, insa apararea Stelei se redreseaza la timp.

54 - Latovlevici greseste la marginea careului, dar Yarmolenko nu profita.

51 - Steaua domina jocul si in partea secunda.

47 - Pintilii trimite pe langa poarta din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45 - Schimbari la Steaua: Tanase si Rocha intra in locul lui Popa si Nikolici.

45 - Pauza!

43 - Bourceanu trimite un sut centrare, portarul advers boxeaza excelent.

42 - Steaua domina categoric in finalul primei reprize.

38 - Cojocaru, portarul Stelei, acuza o accidentare la umar.

36 - Szukala respinge din fata portii o lovitura de cap foarte periculoasa.

32 - GOL STEAUA! Rusescu inscrie cu un sut violent in vinclu din 16 metri! Executie superba pentru golgheterul Stelei!

29 - Cojocaru boxeaza defectuos, mingea ajunge la un adversar care trimite peste poarta.

25 - Rusescu trimite frumos din 14 metri dupa o preluare pe piept, dar mingea ajunge in bratele portarului advers.

21 - Lovitura libera pentru ucraineni de la 35 de metri. Veloso centreaza, insa Szukala respinge cu capul.

18 - Situatie complicata pentru Steaua in propriul careu, dar Gardos isi pastreaza calmul si rezolva cu eleganta.

15 - Latovlevici scapa singur in banda stanga, dar centreaza modest.

13 - Adi Popa trimite un sut din marginea careului, mingea trece mult peste poarta.

11 - Nikolici primeste o minge in careu de la Szukala, dar se incurca si este deposedat.

8 - Ucrainenii domina categoric startul intalnirii.

6 - Veloso executa un corner, mingea ajunge la Kranjcar, care suteaza in blocaj.

3 - Ucrainenii trimit un prim sut pe poarta, de la peste 30 de metri. Cojocaru retine fara emotii.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul a inceput la ora 20:30 si este televizat de Look TV.

Echipa de start a Stelei: Cojocaru - Prepelita, Gardos, Szukala, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Rusescu, Chipiciu - Nikolici

Rezultatele Stelei in amicalele din aceasta iarna:

Steaua - Celtic Glasgow 1-2

Steaua - FC Basel 1-1

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...
#steaua dinamo kiev live, #steaua dinamo kiev in direct, #steaua dinamo kiev pe net, #Steaua Dinamo live, #steaua live, #amicale steaua live, #televizare steaua dinamo kiev, #cine televizeaza steaua dinamo kiev , #meciuri