Nationala Romaniei, victorie uriasa la Klagenfurt, 3-2 cu Austria. Goluri marcate de Alibec, Grigore si Maxim

Luni, 07 Septembrie 2020, ora 23:42
21066 citiri

Nationala de fotbal a Romaniei a jucat astazi, la Klagenfurt, impotriva Austriei, in etapa a doua a Ligii Natiunilor.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de partida in care tricolorii au reusit si cu putin noroc sa pastreze rezultatul (3-2), prima victorie a lui Mirel Radoi pe banca nationalei mari.

*Austriecii reduc din diferenta in minutul 80, prin Onisiwo, aducand un plus de dramatism pentru finalul de meci.

*Minutul 70 aduce golul 3 al Romaniei, marcat de Alex Maxim, care a facut un presing inspirat, dupa care l-a lobat pe portarul advers.

*Startul reprizei secunde apartine tot Romaniei. La o faza fixa, in minutul 51, mingea ajunge la Dragos Grigore, care marcheaza cu usurinta din 6 metri. E primul gol al fundasului la nationala, chiar in ziua in care implineste 34 de ani.

*Din cauza unei accidentari, Ciprian Deac a fost inlocuit in minutul 40 de Gabi Iancu.

*In cele din urma, echilibrul e restabilit in minutul 17, Baumgartner inscriind in poarta Romaniei dupa o serie de greseli de marcaj ale fundasilor romani.

*Austria a ratat sansa egalarii in minutul 9, lovitura de cap a lui Hinteregger lovind bara transversala a portii lui Tatarusanu.

*Start minunat pentru nationala noastra, Romania reusind sa deschida scorul dupa numai 3 minute prin Denis Alibec. Atacantul Astrei a fructificat cu piciorul stang o pasa primita de la Florinel Coman.

*A inceput meciul, arbitrat de un central fara mare experienta, suedezul Nyberg (31 de ani).

Austria: A. Schlager - Lainer, Posch, Hinteregger, Ulmer - Grillitsch, Baumgartlinger - Sabitzer, X. Schlager, Baumgartner - Gregoritsch

Antrenor: Franco Foda

Romania: Tatarusanu - Burca, Chiriches, Grigore, Bancu - Maxim, Cretu, Stanciu - Deac, Alibec, Coman

Antrenor: Mirel Radoi

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...