Romania, eliminata de la Campionatul European Under 19

Autor: Marius Doroftei - Editor Ziare.com
Marti, 26 Iulie 2011, ora 20:55
2602 citiri

Echipa nationala de juniori sub 19 ani a Romaniei a parasit turneul final al Campionatului European dupa ce a remizat in ultimul meci din Grupa A, cu Irlanda, scor 0-0.

"Tricolorii mici", care veneau dupa doua infrangeri consecutive, cu Cehia si Grecia, aveau nevoie de o victorie la doua goluri diferenta pentru a spera la calificarea in semifinale, insa au dezamagit si de aceasta data.

Elevii lui Lucian Burchel au inceput destul de bine disputa de pe stadionul comunal din Berceni, Nastasie amenintand poarta irlandeza cu doua suturi periculoase, insa cam aici s-a taiat si apetitul ofensiv al romanilor in prima parte. Irlandezii, care aveau nevoie de un egal si de un rezultat favorabil in celalalt meci al grupei, au stat la cutie, fiind multumiti cu rezultatul de pe tabela.

Partea secunda a fost insa mult mai antrenanta, Romania fiind, de cateva ori, foarte aproape de gol.

Mai intai, irlandezii marcheaza in minutul 53, insa reusita este anulata corect pentru o pozitie de offside. 10 minute mai tarziu, Gavra loveste transversala cu un sut din 8 metri pentru ca apoi lovitura de cap a lui Remes sa fie scoasa de pe linia portii de Carruthers.

Finalul de meci i-a gasit pe irlandezi extrem de bucurosi de calificarea in semifinale in timp ce romanii au parasit intrecerea cu capul plecat si numai un punct in clasamentul Grupei A.

Partida dintre Romania si Irlanda a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!!

Min.83 Continuam sa atacam, insa irlandezii se apara destul de bine si au sanse mari de a prinde semifinalele.

Min.71 Ocazie uriasa pentru Romania! Carruthers scoate de pe linia portii o lovitura de cap buna a lui Remes!

INFO: In celalalt meci al Grupei A, Cehia conduce Grecia cu scorul de 1-0.

Min.65 Stanciu incearca un nou sut, dar McCarey este la post.

Min.64 BARA ROMANIA !!! Gavra suteaza in transversala din 8 metri!

Min.57 Actiune buna a lui Nastasie, insa sutul romanului este retinut destul de usor de portarul advers.

Min.53 Irlandezii reusesc sa inscrie dupa o mare gafa a portarului nostru, dar reusita este anulata corect pentru offside.

Min.49 Nastasie incepe si aceasta repriza cu un sut spre poarta adversa, dar nici acum nu isi gaseste tinta.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

__________________

Schimbare Romania: Florin Ilie a intrat in locul lui Gugu.

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

Min.40 Ne indreptam spre finalul primei reprize iar jocul nu este unul care sa ne bucure.

Min.32 Si Gugu primeste cartonasul galben.

Min.31 Enghin Amet primeste primul "galben" al intalnirii.

Min.25 Nimic notabil pana acum pe stadionul comunal din Berceni, Romania incercand totusi mai mult sa atace.

Min.18 Chitosca il pune la incercare pe McCarey, insa portarul irlandez este la post.

Min.15 Irlandezii solicita un penalti la o cadere in careu, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

Min.8 Inca un sut bun trimis de acelasi Nastasie, insa portarul McCarey deviaza in corner.

Min.3 Prima faza periculoasa a meciului apartine Romaniei, Nastasie sutand putin pe langa poarta din unghi.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Pentru a se califica in semifinale, nationala noastra trebuie sa invinga cu 3-0 in partida de azi si sa spere intr-un rezultat favorabil in celalalt meci al grupei, Cehia - Grecia.

Irlanda: McCarey - Doherty, Egan, O'Conner, Shaughnessy, Williams - Hendrick, Carruthers, O'Sullivan, Forde, Murray - Murphy.

Romania: Branescu - Remes, Gugu, Avramia, Murgoci - Benzar, Amet - Nastasie, Stanciu, Chitosca - M.Roman.

Moartea unui om politic - pomenirea și lecțiile acesteia. Partea I: de ce trebuie să (ne) criticăm liderii?
Acum la mine e noapte târziu, dar calendaristic ziua de 27 martie a început deja. Când domniile voastre (sau majoritatea) veți citi acest articol (în două părți), peste cea de-a 29-a zi a...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
#Romania eliminata Euro Under 19, #Romania egal Irlanda Euro Under 19, #Romania under 19, #Euro Under 19 Romania, #Romania Irlanda Under 19 , #nationala