Romania a umilit Bosnia in Giulesti

Vineri, 03 Iunie 2011, ora 22:58
14993 citiri

Echipa nationala de fotbal a Romaniei a umilit reprezentativa similara a Bosniei in preliminariile Campionatului European de fotbal din 2012. "Tricolorii" s-au impus la scor de neprezentare, 3-0, si au revenit in lupta pentru calificare.

Selectionerul Razvan Lucescu a mutat castigator in disputa cu Bosnia, avand in Bourceanu si Muresan doi oameni care au reusit sa stapaneasca mijlocul terenului iar in Rat, Mutu, Torje si Marica jucatorii care au facut diferenta.

Intalnirea de pe "Giulesti" a inceput atipic pentru nationala noastra, care a adoptat un presing agresiv inca din primele minute, stopand astfel orice tentativa de constructie a adversarilor.

Gabi Muresan a reusit sa inscrie in minutul 9, insa arbitrul a anulat reusita noastra la semnalizarea asistentului, care a sesizat o pozitie incorecta a lui Sapunaru in momentul in care acesta a repus balonul de la margine. Roata s-a intors 10 minute mai tarziu, cand bosniacii au avut un gol anulat din cauza unei pozitii evidente de offside la Dzeko. Initial, asistentul a lasat jocul sa continue, insa a revenit dupa marcarea golului si i-a cerut "centralului" sa nu valideze reusita.

La finalul primei jumatati de ora de joc, Lucian Sanmartean a luat o actiune pe cont propriu, a trecut de 3 adversari si a sutat la poarta. Hasagici a reusit insa sa devieze mingea cu varful degetelor si sa o trimita astfel in transversala. Anterior, "tricolorii" au ratat doua ocazii uriase prin Ciprian Marica, varful lui Stuttgart luftand din pozitii ideale.

Deschiderea scorului a venit in finalul primei reprize, cand Rat s-a distrat cu un adversar in banda stanga dupa care a centrat ideal pentru Mutu, care a reluat spectaculos in plasa.

Imediat, acelasi Rat a centrat din nou, de aceasta data pentru Marica, Ciprian marcand cu largul concurs al portarului Hasagici si al unui fundas, care s-au invitat reciproc sa intervina la balon.

Partea secunda a inceput tare, cu un forcing al oaspetilor domolit rapid de doua incursiuni ale lui Gabi Torje care nu a reusit sa marcheze din pozitie unu-la-unu cu portarul advers.

Ciprian Marica a reusit "dubla" in minutul 55, cand a recuperat un balon in apropierea careului advers si l-a executat pe portar cu o "scarita" de mare efect.

In finalul intalnirii, Cristi Sapunaru a ratat o lovitura de la 11 metri obtinuta de Gabi Torje. Nationala Romaniei a aratat o fata complet schimbata, atitudinea jucatorilor fiind una extraordinara. Bosnia, care ne-a invins in tur cu scorul de 2-1, a avut o serie de ocazii in partea secunda, insa niciodata nu s-a pus cu adevarat problema ca elevii lui Susici sa castige la Bucuresti.

Demna de remarcat este si atitudinea publicului, cei 10.000 de spectatori facand o atmosfera senzationala, incurajand echipa pe tot parcursul meciului.

Intalnirea dintre Romania si Bosnia a fost transmisa in format LIVE Text pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii:

FINAL DE MECI !!! ROMANIA UMILESTE BOSNIA !!!

Min.95 Sapunaru rateaza!

Min.94 Penalti pentru Romania! Misimovici il faulteaza pe Torje iar arbitrul arata punctul cu var!

Min.89 Ibisevici scapa de Tamas, dar sutul sau, din interiorul careului, se duce pe langa poarta noastra!

Schimbare Romania: Ciprian Marica iese iar in locul sau intra Alexe.

Schimbare Romania: Mutu iese in aplauzele intregului stadion iar in locul sau intra Romeo Surdu.

Min.77 Stilici primeste si el cartonasul galben.

Min.74 Muslimovici scapa spre poarta lui Tatarusanu, dar suteaza peste stadion.

Min.72 Sapunaru primeste aiurea un cartonas galben.

Min.68 Cartonas galben pentru Torje.

Dubla schimbare Bosnia: Stilici intra in locul lui Ibricici iar Mulsimovici in locul lui Dzeko.

Schimbare Romania: Cristi Tanase intra in locul lui Lucian Sanmartean.

Min.59 Jucatorii Bosniei se arunca in atac, "tricolorii" incearca sa loveasca decisiv pe contraatac.

Min.55 GOOOOOL ROMANIA !!! Marica recupereaza un balon in apropierea careului advers si il invinge pe Hasagici cu o "scarita" de efect!

Min.53 Gabi Torje rateaza incredibil, de doua ori intr-un minut, din pozitie de unu-la-unu cu portarul advers!

Min.50 Jocul s-a reluat dupa doua minute de pauza.

INFO: Fanii bosniaci au rupt scaunele de pe Giulesti si le arunca pe gazon! Meciul este intrerupt in aceste momente.

Min.48 Bosnia arata ca o alta echipa in acest debut de repriza, presand poarta lui Tatarusanu.

A INCEPUT REPRIZA SECUNDA !!!

Schimbare Bosnia: Ibisevici a intrat in locul lui Medunjanin, accidentat.

______________

FINALUL PRIMEI REPRIZE !!! Evolutie foarte buna a Romaniei in aceasta prima parte incununata cu doua goluri.

Min.40 GOOOL ROMANIA !!! Rat centreaza din nou foarte bine din partea stanga, un fundas bosniac rateaza interceptarea iar Marica pune latul si impinge balonul in poarta!

Min.37 GOOOL ROMANIA !!! Rat are o actiune excelenta in banda stanga, centreaza bine iar Mutu reia in poarta!

Min.35 Medunjanin incearca un sut de la distanta, dar mingea trece peste poarta lui Tatarusanu.

Min.29 BARA ROMANIA !!! Sanmartean ramane singur cu portarul advers, dar suteaza in transversala!

Min.24 Inca o ocazie uriasa pentru Romania! Sapunaru este lansat bine de Torje, vine si centrarea in centrul careului de unde Marica lufteaza incredibil! Balonul ajunge la Mutu care il paseaza la Rat, insa sutul fundasului se duce in blocajul unui adversar.

Min.19 Gol anulat pentru Bosnia! Muresan gresete un balon, bosniacii pleaca pe contraatac si deschid scorul! Asistentul insa semnalizeaza tarziu o pozitie de offside la Dzeko si "centralul" Eriksson anuleaza golul dupa cateva secunde.

Min.15 Ocazie uriasa pentru Romania! Rat patrunde in banda stanga, centreaza in fata portii, insa Mutu si Marica nu reusesc sa trimita balonul in poarta!

Min.11 Muresan executa bine o lovitura libera de la 25 de metri, insa Hasagici retine.

Min.9 Romania reuseste sa deschida scorul prin Muresan, insa arbitrul anuleaza reusita deoarece Sapunaru nu a executat corect o lovitura de la margine!

Min.6 Rat executa o lovitura libera din banda dreapta, dar balonul se duce destul de departe de poarta bosniaca.

Min.3 Romania a inceput meciul cu un presing agresiv, insa bosniacii au reusit sa dejoace aceasta tactica si domina usor.

Min.1 A inceput meciul !!!

INFO: Partida intarzie pentru ca in tribuna este un banner cu mesajul "Free Mladici" iar bosniacii au protestat si au cerut indepartarea acestuia.

INFO: Fanii bosniaci s-au intors cu spatele in momentul in care din difuzoare se auzea "Desteapta-te romane".

INFO: Coregrafie frumoasa la Tribuna a doua, unde s-a format un imens "tricolor" din cartoane pe care cei prezenti la meci le tin ridicate.

INFO: Se intoneaza cele doua imnuri de stat.

INFO: Cele doua formatii intra pe gazon in aplauzele fanilor.

INFO: Stadion neasteptat de gol, aproximativ 7.000 de oameni aflandu-se in tribune cu 5 minute inainte de startul meciului. Peluza este pe jumatate goala, la fel si sectorul bosniacilor.

INFO: Sapunaru si Rat au injurat Steaua impreuna cu galeria Rapidului, cei doi fiind chemati de "ultrasi" in momentul in care au iesit sa inspecteze terenul.

INFO: Jucatorii celor doua nationale au ajuns la stadion.

INFO: Suporterii nostri pregatesc o coregrafie speciala pentru acest meci, Tribuna a doua urmand a fi "tricolora" in startul meciului.

INFO: Fanii bosniaci au ajuns la stadionul "Giulesti" si, dupa o perchezitie amanuntita, au intrat in sectorul care le-a fost rezervat.

ROMANIA: Tatarusanu - Sapunaru, Tamas, Papp, Rat - Torje, Muresan, Bourceanu, Sanmartean - Marica, Mutu.

Rezerve: Pantilimon, Gardos, Latovlevici, Surdu, Alexe, Giurgiu, Tanase.

Antrenor: Razvan Lucescu.

Bosnia-Hertegovina: Hasagici - Mujdza, Mravac, Spahici, Lulici - Pjanici, Rahimici, Medunjanin - Ibricici - Misimovici, Dzeko;

Antrenor: Safet Susici.

Arbitru: Jonas Eriksson (Suedia)

Asistenti: S.Wittberg, D.Warnmark (Suedia)

Arbitru de rezerva: Markus Strombergsson (Suedia)

Bosnia - Albania (marti, 21:15)

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Romania umilit Bosnia, #Romania victorie Bosnia, #Romania calificare Euro 2012, #Romania Bosnia LIVE, #Romania Bosnia preliminarii Euro 2012 , #nationala