Romania pierde pe mana ei in Ucraina

Sambata, 29 Mai 2010, ora 22:20
5481 citiri
Sursa foto: Gazeta Sporturilor

Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa, scor 3-2, de nationala similara a Ucrainei, intr-un meci amical disputata sambata seara, la Lvov.

Doua mari greseli ale lui Lobont si un autogol lui Chivu au adus cea de-a doua infrangere a nationalei antrenate de Razvan Lucescu in acest an.

In fata a peste 20.000 de spectatori, tricolorii, echipati in noile echipamente rosii, au inceput bine partida, ratand o ocazie buna prin golgheterul Ligii I, Andrei Cristea.

Contrar cursului jocului, ucrainenii au deschis scorul in minutul 15, prin Aliyev, care l-a invins pe Lobont cu un sut de la aproape 40 de metri.

Dupa marcarea golului si pana la pauza, pe teren s-au aflat doar gazdele, care au trecut pe langa marcarea golului doi prin Shevchenko.

Dupa pauza, Lucescu i-a trimis in teren pe Daniel Niculae si Razvan Cocis, iar jocul nationalei s-a schimbat in bine.

Egalarea a fost adusa in minutul 54 de Gabi Tamas, care l-a invins pe Pyatov cu o torpila de la 45 de metri, deviata usor de fundasul pe care Barcelona a platit peste 20 de milioane de euro in vara anului trecut, Chygrynsky.

Dupa 10 minute, tricolorii aveau sa treaca in avantaj, dupa ce Bilasco a recuperat o minge, i-a pasat-o lui Daniel Niculae, iar acesta a trecut de trei adversari si a inscris.

Incurajati frenetic de spectatori, ucrainenii s-au aruncat in atac in cautarea egalarii, pe care aveau s-o reuseasca in minutul 75. Konoplianka a sutat, iar mingea s-a dus in poarta printre picioarele goalkeeperului roman.

3 minute. Atat a ramas scorul egal, pentru ca proaspatul castigator al Ligii Campionilor cu Inter, Cristi Chivu, si-a trimis mingea in propria poarta, incercand sa respinga o centrare a lui Shevchenko. Pe tabela de marcaj a fost trecut Tamas, insa fundasul lui WBA nu mai avea ce sa faca.

Golul din minutul 78 a fost ultimul al unei dispute frumoase, care a aratat, insa, ca Romania mai are mult de muncit pana a ajunge o nationala puternica.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea amicala dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Ucrainei si Romaniei.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! UCRAINA - ROMANIA 3-2 !!!

min.90 - Cea de-a doua repriza va fi prelungita cu 3 minute.

min.87 - Intra si Radut, care ii ia locul lui Rat.

min.84 - O noua schimbare la tricolori: intra Mazilu, iese Bilasco.

INFO: Autorul autogolului este trecut Tamas, care a atins mingea trimisa de Chivu spre propria poarta.

min.78 - GOOOL UCRAINA !!! Chivu trimite mingea in propria poarta, in incercarea de a o respinge, dupa ce Shevchenko a trimis o scarita peste Lobont !!!

min.76 - Razvan Lucescu muta din nou: iese Roman, intra Deac.

min.75 - GOOOL UCRAINA !!! Konoplianka, dintr-un unghi inchis, marcheaza printre picioarele lui Lobont !!!

min.75 - Lobont intervine miraculos in fata lui Shevchenko, ramas singur.

min.72 - Lobont prinde in doi timpi un sut al lui Aliyev.

min.68 - Olinik, intrat dupa pauza, se arunca in careu, cere penalti, dar nu i se acorda nimic. Decizie buna a arbitrului.

min.67 - Lobont scoate excelent un sut superb al lui Konoplianka.

min.64 - GOOOOOL ROMANIA !!! Bilasco recupereaza excelent, ii paseaza lui Daniel Niculae, iar acesta pierde pe drum trei adversari si-l executa pe Pyatov cu un sut de la 16 metri !!!

min.61 - Bilasco are nevoie de interventia medicilor, dupa ce un adversar l-a lovit cu piciorul in cap.

min.59 - Pyatov prinde un sut de la 29 de metri trimis de Niculae.

min.59 - Lobont retine din fata lui Shevchenko.

min.54 - GOOOOOL ROMANIA !!! Tamas inscrie cu un 'torpila' de la 45 de metri, deviata de un adversar !!!

min.51 - Rat se repliaza excelenta si blocheaza sutul unui adversar.

min.46 - Pe rand, Cocis si Niculae nu reusesc sa trimita spre poarta aparata de Pyatov.

min.46 - Schimbari in nationala Romaniei: intra Cocis si Daniel Niculae, ies Ghioane si Andrei Cristea.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.41 - Lobont prinde un sut trimis de Konoplianka.

min.40 - Tamas si Chivu reusesc sa-l blocheze pe Aliev, aflat intr-o pozitie periculoasa.

min.36 - Lobont scoate cu pumnul o centrare sutata a lui Aliyev.

min.33 - Shevchenko trimite cu capul pe langa poarta aparata de Lobont.

min.32 - Chivu rezolva un atac prelungit al ucrainenilor.

min.28 - Tamas trimite din voleu peste poarta aparata de Pyatov.

min.24 - Ucraina trece pe langa golul doi, la o centrare a lui Shevchenko, rezolvata in cele din urma de Rat.

min.23 - Tricolorii nu reusesc sa lege mai multe de trei pase, iar Razvan Lucescu da primele semne de nervozitate.

INFO: A fost primul sut pe poarta al ucrainenilor.

min.15 - GOOOL UCRAINA !!! Aliyev inscrie dintr-o lovitura libera de la 40 de metri. Mare greseala a lui Lobont !!!

min.10 - Tricolorii au inceput mult mai bine partida si au ratat deja doua sanse bune de a dechide scorul.

min.9 - Bilasco deviaza cu capul pentru Cristea, acesta patrunde in careul Ucrainei, suteaza la coltul lung, dar mingea trece pe langa poarta.

min.6 - Tanase greseste o pasa simpla, care l-ar fi pus pe Rat intr-o pozitie excelenta de a centra.

INFO: In tribune stadionului din Lvov sunt aproximativ 20.000 de spectatori.

INFO: Romania joaca in echipament rosu, iar Ucraina in galben.

INCEPUTUL PARTIDEI

Echipele probabile:

Ucraina: Pyatov - Husiev, Mykhalyk, Chygrynsky, Kobin - Tymoschuk, Rotan, Konoplianka, Aliyev - Shevchenko, Milevsky;

Antrenor: Myron Markevych.

Romania: Pantilimon - Maftei, Tamas, Chivu, Rat - Roman, Ghioane, Radoi, Tanase - Bilasco, Andrei Cristea;

Antrenor Razvan Lucescu.

Dupa meciul cu Ucraina, pentru Romania urmeaza amicalul cu Macedonia, care va avea loc pe 2 iunie.

Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
Premierul Ciolacu, alături de tinerii blocaţi pe aeroportul din Dubai: ”Zâmbetele lor mi-au dat energie cât toate cafelele băute în ultimele zile” FOTO
Marcel Ciolacu, premierul României a postat imagini din aeronava oficială cu care revine în ţară, alături de grupul de tineri blocaţi pe aeroportul din Dubai, el afirmând că zâmbetele lor...