Dezastrul e complet pentru nationala lui Mirel Radoi: ne-au batut si "rezervele" Georgiei! Ce urmeaza pentru Romania

Miercuri, 02 Iunie 2021, ora 23:10
9535 citiri
Echipa nationala a Romaniei

Nationala de fotbal a Romaniei a jucat miercuri seara, la Ploiesti, un meci amical cu reprezentativa Georgiei, partida care a consemnat intoarcerea spectatorilor in tribune la partidele tricolorilor.

Chiar daca a fost lipsita de multi titulari, nationala Georgiei a dat lovitura, impunandu-se cu 2-1 si consemnand astfel prima victorie impotriva Romaniei.

Au marcat: Ivan '78 / Mikautadze '61, Aburjania '71

In minutul 42, Florin Tanase a fost eliminat pentru un fault la un adversar.

Si de la oaspeti a fost eliminat un jucator, Kverkvelia, in minutul 64, dupa ce a primit al doilea cartonas galben. In minutul 65, Razvan Marin a ratat un penalti acordat pentru un fault al lui Kverkvelia la Ivan.

In primul "11" tricolor s-au aflat trei debutanti: Vlad, Sorescu si Olaru.

Dupa meciul cu Georgia, Romania va mai juca un amical, contra Angliei, pe 6 iunie, de la ora 19.00, la Middlesbrough.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Rezultat final 2-1 pentru Georgia.

*Gol Romania in minutul 78. Andrei Ivan inscrie din pasa lui Sorescu.

*2-0 pentru Georgia in minutul 71, gol Aburjania.

*Romania obtine un penalty in minutul 64, prin Andrei Ivan, insa Razvan Marin rateaza executia de la 11 metri. Georgienii raman si ei in 10 oameni.

*Gol Georgia in minutul 61, prin Mikautadze.

*A inceput repriza a doua.

*Cartonas rosu in minutul 41 pentru Florin Tanase, pentru o reactie nervoasa asupra unui adversar care il sicana.

*Dubla ocazie Romania, in minutul 37. Ianis Hagi suteaza in bara din lovitura libera, dupa care Denis Alibec rateaza incredibil din 6 metri.

*Ocazie buna pentru Ianis Hagi, in minutul 27, dar reluarea sa cu stangul trece pe langa poarta.

*Sut al lui Olaru peste poarta, in minutul 7.

*Alibec a cerut penalty in minutul 2, pentru un presupus hent, dar m-a primit nimic.

*A inceput partida.

Echipa de start a Romaniei: Vlad - Sorescu, Chiriches, Nedelcearu, Cr. Ganea - Olaru, R. Marin, Maxim - Hagi, Alibec, Fl.Tanase.

Rezerve: Nita, Iacob - Rus, Cicaldau, Ivan, Morutan, Keseru, Paun, Budescu, Camora, Stanciu, Al. Baluta

De cand a preluat nationala, in noiembrie 2019, Mirel Radoi n-avut parte de aportul fanilor decat la cateva intalniri disputate in deplasare, cum a fost si in cazul infrangerii din Armenia (2-3) in preliminariile CM 2022.

România joacă în Ungaria la Campionatul European. Adversarele din grupă după tragerea la sorți
Naţionala de handbal feminin a României va evolua în grupa B, la Debrecen, la Campionatul European din 2024, cu reprezentativele Muntenegru, Cehia şi Serbia, potrivit tragerii la sorţi de joi,...
Ce spune selecționerul României după eșecul cu campioana mondială și olimpică
Selecţionerul echipei naţionale de handbal feminin a României, Florentin Pera, a afirmat, după meciul amical cu selecţionata Franţei, pierdut cu scorul de 28-30, că formaţia sa a arătat...