Business Focus: Priorități înainte de următorul mare cutremur. Ce se pierde în discuția despre blocurile "cu bulină"

Romania pierde pe mana ei in Ucraina

Sambata, 29 Mai 2010, ora 22:20
5481 citiri
Sursa foto: Gazeta Sporturilor

Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa, scor 3-2, de nationala similara a Ucrainei, intr-un meci amical disputata sambata seara, la Lvov.

Doua mari greseli ale lui Lobont si un autogol lui Chivu au adus cea de-a doua infrangere a nationalei antrenate de Razvan Lucescu in acest an.

In fata a peste 20.000 de spectatori, tricolorii, echipati in noile echipamente rosii, au inceput bine partida, ratand o ocazie buna prin golgheterul Ligii I, Andrei Cristea.

Contrar cursului jocului, ucrainenii au deschis scorul in minutul 15, prin Aliyev, care l-a invins pe Lobont cu un sut de la aproape 40 de metri.

Dupa marcarea golului si pana la pauza, pe teren s-au aflat doar gazdele, care au trecut pe langa marcarea golului doi prin Shevchenko.

Dupa pauza, Lucescu i-a trimis in teren pe Daniel Niculae si Razvan Cocis, iar jocul nationalei s-a schimbat in bine.

Egalarea a fost adusa in minutul 54 de Gabi Tamas, care l-a invins pe Pyatov cu o torpila de la 45 de metri, deviata usor de fundasul pe care Barcelona a platit peste 20 de milioane de euro in vara anului trecut, Chygrynsky.

Dupa 10 minute, tricolorii aveau sa treaca in avantaj, dupa ce Bilasco a recuperat o minge, i-a pasat-o lui Daniel Niculae, iar acesta a trecut de trei adversari si a inscris.

Incurajati frenetic de spectatori, ucrainenii s-au aruncat in atac in cautarea egalarii, pe care aveau s-o reuseasca in minutul 75. Konoplianka a sutat, iar mingea s-a dus in poarta printre picioarele goalkeeperului roman.

3 minute. Atat a ramas scorul egal, pentru ca proaspatul castigator al Ligii Campionilor cu Inter, Cristi Chivu, si-a trimis mingea in propria poarta, incercand sa respinga o centrare a lui Shevchenko. Pe tabela de marcaj a fost trecut Tamas, insa fundasul lui WBA nu mai avea ce sa faca.

Golul din minutul 78 a fost ultimul al unei dispute frumoase, care a aratat, insa, ca Romania mai are mult de muncit pana a ajunge o nationala puternica.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea amicala dintre reprezentativele nationale de fotbal ale Ucrainei si Romaniei.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI !!! UCRAINA - ROMANIA 3-2 !!!

min.90 - Cea de-a doua repriza va fi prelungita cu 3 minute.

min.87 - Intra si Radut, care ii ia locul lui Rat.

min.84 - O noua schimbare la tricolori: intra Mazilu, iese Bilasco.

INFO: Autorul autogolului este trecut Tamas, care a atins mingea trimisa de Chivu spre propria poarta.

min.78 - GOOOL UCRAINA !!! Chivu trimite mingea in propria poarta, in incercarea de a o respinge, dupa ce Shevchenko a trimis o scarita peste Lobont !!!

min.76 - Razvan Lucescu muta din nou: iese Roman, intra Deac.

min.75 - GOOOL UCRAINA !!! Konoplianka, dintr-un unghi inchis, marcheaza printre picioarele lui Lobont !!!

min.75 - Lobont intervine miraculos in fata lui Shevchenko, ramas singur.

min.72 - Lobont prinde in doi timpi un sut al lui Aliyev.

min.68 - Olinik, intrat dupa pauza, se arunca in careu, cere penalti, dar nu i se acorda nimic. Decizie buna a arbitrului.

min.67 - Lobont scoate excelent un sut superb al lui Konoplianka.

min.64 - GOOOOOL ROMANIA !!! Bilasco recupereaza excelent, ii paseaza lui Daniel Niculae, iar acesta pierde pe drum trei adversari si-l executa pe Pyatov cu un sut de la 16 metri !!!

min.61 - Bilasco are nevoie de interventia medicilor, dupa ce un adversar l-a lovit cu piciorul in cap.

min.59 - Pyatov prinde un sut de la 29 de metri trimis de Niculae.

min.59 - Lobont retine din fata lui Shevchenko.

min.54 - GOOOOOL ROMANIA !!! Tamas inscrie cu un 'torpila' de la 45 de metri, deviata de un adversar !!!

min.51 - Rat se repliaza excelenta si blocheaza sutul unui adversar.

min.46 - Pe rand, Cocis si Niculae nu reusesc sa trimita spre poarta aparata de Pyatov.

min.46 - Schimbari in nationala Romaniei: intra Cocis si Daniel Niculae, ies Ghioane si Andrei Cristea.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------------

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE !!!

min.41 - Lobont prinde un sut trimis de Konoplianka.

min.40 - Tamas si Chivu reusesc sa-l blocheze pe Aliev, aflat intr-o pozitie periculoasa.

min.36 - Lobont scoate cu pumnul o centrare sutata a lui Aliyev.

min.33 - Shevchenko trimite cu capul pe langa poarta aparata de Lobont.

min.32 - Chivu rezolva un atac prelungit al ucrainenilor.

min.28 - Tamas trimite din voleu peste poarta aparata de Pyatov.

min.24 - Ucraina trece pe langa golul doi, la o centrare a lui Shevchenko, rezolvata in cele din urma de Rat.

min.23 - Tricolorii nu reusesc sa lege mai multe de trei pase, iar Razvan Lucescu da primele semne de nervozitate.

INFO: A fost primul sut pe poarta al ucrainenilor.

min.15 - GOOOL UCRAINA !!! Aliyev inscrie dintr-o lovitura libera de la 40 de metri. Mare greseala a lui Lobont !!!

min.10 - Tricolorii au inceput mult mai bine partida si au ratat deja doua sanse bune de a dechide scorul.

min.9 - Bilasco deviaza cu capul pentru Cristea, acesta patrunde in careul Ucrainei, suteaza la coltul lung, dar mingea trece pe langa poarta.

min.6 - Tanase greseste o pasa simpla, care l-ar fi pus pe Rat intr-o pozitie excelenta de a centra.

INFO: In tribune stadionului din Lvov sunt aproximativ 20.000 de spectatori.

INFO: Romania joaca in echipament rosu, iar Ucraina in galben.

INCEPUTUL PARTIDEI

Echipele probabile:

Ucraina: Pyatov - Husiev, Mykhalyk, Chygrynsky, Kobin - Tymoschuk, Rotan, Konoplianka, Aliyev - Shevchenko, Milevsky;

Antrenor: Myron Markevych.

Romania: Pantilimon - Maftei, Tamas, Chivu, Rat - Roman, Ghioane, Radoi, Tanase - Bilasco, Andrei Cristea;

Antrenor Razvan Lucescu.

Dupa meciul cu Ucraina, pentru Romania urmeaza amicalul cu Macedonia, care va avea loc pe 2 iunie.

Scenariu-bombă în coaliție. Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu înainte de depunerea candidaturii ar fi deja stabilită SURSE
Cătălin Cîrstoiu va lămuri totul în legătură cu candidatura sa la Primăria Capitalei într-o conferința de presă, este mesajul public al coaliției PSD-PNL. În spatele ușilor,...
România trimite militari să lupte împotriva rebelilor houthi. Cererea lui Klaus Iohannis
Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului au luat act marţi, 16 aprilie, de scrisoarea preşedintelui Klaus Iohannis prin care informează Parlamentul că a aprobat...