Adversari de top pentru Romania la Europeanul de tineret. Se cunosc 15 din cele 16 calificate. Cand e tragerea la sorti

Miercuri, 18 Noiembrie 2020, ora 08:47
3593 citiri
Echipa nationala de tineret a Romaniei

Dupa etapa de marti a preliminariilor Campionatului European de tineret se cunosc 15 din cele 16 echipe care vor fi prezente, anul viitor, la turneul final, intre care si Romania.

Conform news.ro, echipele calificate sunt urmatoarele: Ungaria, Slovenia (ambele organizatoare), Italia, Franta, Elvetia, Anglia, Cehia, Croatia, Rusia, Spania, Olanda, Portugalia, Denemarca, Romania si Germania.

Cel mai probabil ultima echipa calificata va fi Islanda, locul 2 in Grupa 1. UEFA trebuie sa stabileasca rezultatul meciului echipei islandeze din Armenia, care a fost anulat, din cauza conflictului militar din Nagorno-Karabah. Daca Islandei nu i se vor acorda cele 3 puncte, atunci la Euro 2021 va merge Polonia.

Tragerea la sorti a grupelor turneului final va avea loc la 10 decembrie, la Nyon.

Calificare dramatică pentru Juventus în finala Cupei Italiei
Juventus Torino s-a calificat în finala Cupei Italiei, după ce a fost învinsă cu 2-1 de Lazio în returul semifinalei de pe Stadio Olimpico, după ce în prima manşă, disputată pe Allianz...
Irina Begu, debut de vis la WTA Madrid. Românca a învins o mare speranță a tenisului
Tenismena Irina Begu (128 WTA), revenită recent după o accidentare, s-a calificat marți în turul secund al turneului WTA 1000 de la Madrid. Beneficiară a clasamentului protejat, Irina Begu...
#echipa nationala de tineret, #calificare, #EURO 2021, #tragere la sorti , #stiri fotbal