Argentina lui Leo Messi ajunge in semifinalele Copa America, acolo unde va da piept cu marea rivala Brazilia

Sambata, 29 Iunie 2019, ora 08:21
4232 citiri

Argentina lui Leo Messi s-a calificat vineri in semifinalele Copei America, acolo unde va da piept cu marea sa rivala Brazilia, in cel mai mare derbi al Americii de Sud.

In sferturile de finala, Argentina a dispus cu ceva greutate de nationala Venezuelei, scor 2-0, la capatul unui meci in care golurile au fost marcate de Lautaro Martinez in minutul 10 si Giovanni Lo Celso in minutul 74.

In semifinale, Argentina va da piept cu Brazilia, care a trecut de Paraguay in sferturi la penaltiuri, scor 4-3.

Cele doua super puteri ale Americii de Sud sunt dornice de un succes la Copa America, gazdele din Brazilia asteptand asta de 12 ani, in timp ce Argentina a cucerit ultimul trofeu abia in..1993!

Meciul va avea loc pe 3 iulie de la ora 3.30 ora Romaniei, in plina noapte, fiind televizat pe EuroSport.

Ultimele doua meciuri directe au fost doua amicale, castigate de fiecare tara cu 1-0. In 2018 castiga Brazilia la Jeddah, gol marcat de Miranda, iar in 2017 "pumele" se impuneau la Melbourne, gol marcat de Mercado.

Ultimele intalniri oficiale au fost cele din preliminariile pentru CM 2018, cand Argentina remiza acasa cu Brazilia, 1-1, iar in retur, "Selecao" se impunea cu 3-0, goluri Neymar, Coutinho si Paulinho.

Ultima victorie intr-un meci oficial pentru Argentina vine de departe, in 2005 abia, in preliminariile pentru CM 2006, scor 3-1 pe teren propriu.

Cand Brazilia si Argentina se intalneau ultima data la Copa America, Brazilia se impunea in marea finala din 2007, scor 3-0, goluri Julio Baptista, Ayala autogol si Dani Alves.

45-39 e bilantul victoriilor directe in favoarea Braziliei in dauna Argentinei in acest Clasico, fiind inregistrate si 25 de remize.

Gafa rușinoasă a premierului Ciolacu în Qatar. Ce-a putut să spună în loc de ”lecție” VIDEO
În timpul vizitei sale în Qatar, premierul Marcel Ciolacu a fost protagonistul unei gafe rușinoase, în timp ce lăuda grandoarea Campionatului Mondial de Fotbal găzduit de țara asiatică în...
Scandal electoral la Sibiu. Unul dintre candidații la locale, bătut cu biciul de fratele primarului VIDEO
Scandalul a avut loc în localitatea sibiană Brădeni. Candidatul PSD la primărie, Dan Braga, a filmat mai multe clipuri video în curțile familiei actualului edil, fără, însă, a primi...
#Argentina castiga meci sferturi Copa America, #Argentina va da piept cu Brazilia , #stiri fotbal