Ce spune antrenorul Craiovei despre egalul cu Sepsi din Banie: "A fost un hazard continuu". Starea terenurilor din Liga 1, ingrijoratoare

Marti, 12 Ianuarie 2021, ora 23:00
2042 citiri
Corneliu Papura

Antrenorul Corneliu Papura considera echitabil rezultatul inregistrat de echipa lui, CS Universitatea Craiova, in meciul disputat marti, pe teren propriu, cu Sepsi Sfantu Gheorghe.

"A fost o prima repriza in care terenul si-a pus amprenta asupra spectacolului fotbalistic. A fost un hazard continuu. In repriza a doua, pe un teren greu, am reusit sa avem doua, trei situatii de poarta. Per ansamblu, este un rezultat echitabil. Sa speram ca terenurile pe care vom juca nu vor afecta integritatea jucatorilor, pentru ca vor fi inghetate si va fi complicat sa joci", a declarat Papura, la microfonul televiziunilor care transmit Liga I.

La randul sau, antrenorul secund al lui Sepsi, Robert Ilyes, a declarat ca a fost un meci urat din cauza vremii (a nins la Craiova).

"Din cauza conditiilor de joc a iesit un joc foarte urat, cu mingi inalte, mingi bubuite. Din pacate ne-am adaptat la starea terenului. Nu am fost obisnuiti sa intram direct la un meci oficial dupa o saptamana de pregatire. Trebuie sa intelegem si jucatorii, astazi au facut un efort fantastic. Nu e usor dupa doua saptamani de vacanta sa vii inapoi, Nici nu poti sa faci o pregatire cum trebuie pentru ca risti sa accidentezi jucatorul. Am pregatit meciul de astazi sa nu pierdem, daca se putea sa si castigam era ok. Toate meciurile vor fi grele, toata lumea se agata de primele locuri si din acest motiv ies scantei. La meciul cu CFR se anunta -14 grade, acum nu stiu daca Liga se gandeste la integritatea corporala a jucatorilor, daca poti juca fotbal la o asemenea temperatura", a spus Ilyes.

CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat, marti, pe teren propriu, cu Sepsi Sfantu Gheorghe, in etapa a XVI-a a Ligii I, prima a returului.

Screciu a fost eliminat, in minutul 81, dupa un fault dur asupra lui Aganovici. Fofana a parasit si el terenul, dupa ce a primit doua cartonase galbene intr-un minut, primul pentru un fault, al doilea pentru proteste.

In clasament, lider este FCSB, cu 34 de puncte, echipa urmata de CSU Craiova, cu 33 de puncte, de CFR Cluj, 31 de puncte, si de Sepsi, cu 28 de puncte.

Cine e fotbalistul de la FCSB care l-a înfuriat pe Gigi Becali după egalul cu Sepsi
Echipa bucureşteană FCSB a încheiat la egalitate miercuri seara, în deplasare, scor 2-2, cu formaţia Sepsi OSK, în etapa a şasea din play-off-ul Superligii. Meciul de la Sf. Gheorghe a...
FCSB a irosit o nouă șansă de a deveni campioană. Cum s-a terminat meciul cu Sepsi, cu Florinel Coman accidentat