Adio Liga Campionilor pentru CFR Cluj! Adversară de temut în ”finala” pentru grupele Europa League

Marti, 10 August 2021, ora 23:29
12679 citiri

CFR Cluj a întâlnit marți seară, în Elveția, echipa Young Boys Berna, în manșa retur din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. Cele două formații au remizat în tur, 1-1.

”Meciul practic începe de la 0-0, golul din deplasare nu mai contează, poate ajungem la lovituri de departajare”, a declarat antrenorul Marius Șumudică înaintea confruntării.

Deși CFR Cluj a deschis scorul în minutul 4, prin Omrani, meciul a fost la discreția gazdelor, Young Boys impunându-se cu 3-1, scor stabilit încă de la pauză.

Eliminată din Liga Campionilor, CFR Cluj va evolua în play-off-ul Europa League, acolo unde se va întâlni cu Steaua Roșie Belgrad. Campioana Serbiei a fost învinsă surprinzător de gruparea moldoveană Șerif Tiraspol, 0-1 în retur după 1-1 pe teren propriu, în turul trei preliminar al Ligii Campionilor.

Desfășurarea LIVE:

*Păun este eliminat pentru două ”galbene” în minutul 63.

*Minutul 60, 3-1 pentru Young Boys.

*3-1 Young Boys, Siebatcheu face ”dubla”.

*Dezastru pentru CFR! Young Boys marchează din nou, 2-1, în minutul 25, după un șut din afara careului trimis de Ngamaleu.

*Young Boys egalează, 1-1 în minutul 23, Siebatcheu înscrie cu o lovitură de cap din 6 metri.

*Gol CFR Cluj în minutul 4! Omrani profită de o greșeală a apărării elvețiene.

*A început meciul.

*Echipa de start pentru CFR: Arlauskis - Susic, Manea, Cestor, Bouhenna, Camora - Fofana, Sigurjonsson, Deac - Omrani, Păun

CFR Cluj a obținut prima victorie după două înfrângeri consecutive. Campioana României a învins-o pe Sepsi în Liga 1 cu 2-0 și rămâne liderul campionatului. Bouhenna și Culio au...
Un african este golgheterul la zi al Ligii Campionilor
La jumătatea desfășurării fazei grupelor, Liga Campionilor scoate în față un nume nou. Golgheterul competiției, în acest moment, este Sébastien Romain Teddy Haller, de la Ajax, care...