CFR Cluj s-a calificat la pas in grupele Europa League. Campioana Romaniei a pus mana pe 10 milioane de euro

Joi, 01 Octombrie 2020, ora 20:25
15075 citiri

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a jucat in aceasta seara meciul decisiv pentru calificarea in grupele Europa League, in compania formatiei finlandeze KuPS Kuopio. Echipa antrenata de Dan Petrescu s-a impus cu 3-1 si s-a calificat in faza grupelor din Europa League.

CFR Cluj a deschis scorul repede, in minutul 5, prin Rondon, dupa care finlandezii au fortat egalarea, avand cateva bune ocazii de a marca. Golul lui Debeljuh din finalul primei reprize i-a descurajat insa pe finalndezi, CFR reusind in startul partii secunde sa se distanteze la 3-0. Finalul de meci a fost unul fara istoric, chiar daca oaspetii au marcat un gol frumos in minutul 90.

Accesul in faza grupelor inseamna pentru gruparea clujeana venituri de cel putin 10 milioane de euro, bani proveniti de la UEFA.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*KuPS Kuopio reuseste in minutul 90 sa marcheze, in mod meritat, golul de onoare. Scor final 3-1 pentru CFR Cluj, care se califica in grupele Europa League.

*3-0 pentru CFR in minutul 57 dupa aceeasi reteta de la primul gol. A centrat Deac din lovitura libera si Rondon a marcat, de aceasta data cu piciorul.

*A inceput repriza a doua, cu oaspetii in atac, incercand sa reduca diferenta.

*E pauza la Cluj-Napoca, CFR mai are o repriza pana la grupele Europa League.

*Minutul 42 aduce golul 2 al CFR-ului. Paun scapa pe partea dreapta, centreaza in fata portii, de unde Debeljuh inscrie pentru 2-0.

*Finlandezii continua sa preseze si Sale trage peste poarta in minutul 35.

*KuPS are o noua ocazie in minutul 29, prin Boateng, un sut de la distanta, pe jos, care trece pe langa poarta lui Balgradean.

*Emotii pentru CFR in minutul 19, finlandezii trecand de putin pe langa egalare, la o centrare de pe flancul stang.

*CFR deschide scorul la prima ocazie, in minutul 5. Rondon a reluat cu capul din 6 metri centrarea primita din corner de la Ciprian Deac.

CFR Cluj: Balgradean - Susic, Vinicius, Burca, Camora - Deac, Bordeianu, Djokovic, Paun - Rondon, Debeljuh

KuPS: Virtanen - Savolainen, Tarasovs, Nuno Tomas, Pikk - Saxman, Adjei-Boateng, Nissila - Sale, Rangel, Pennaen

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Jucătorul român de la CFR Cluj a ales naționala Ungariei! Acum joacă meci de meci
Un jucător care a făcut junioratul la CFR Cluj s-a transferat în Ungaria la Vasas Budapesta iar acum joacă meci de meci la echipa de club dar și la naționala Ungariei. Attila Girsik a fost...