Remiza fara goluri in derby-ul CFR Cluj - CSU Craiova. Oltenii, la cativa centimetri de victorie, pe final de meci

Marti, 22 Decembrie 2020, ora 23:04
5667 citiri
CFR Cluj si Craiova, in derby-ul etapei

Doua dintre favoritele la castigarea campionatului, CFR Cluj si CSU Craiova, s-au intalnit marti seara, in Gruia, in ultimul meci al anului in Liga 1, partida care a stabilit ordinea pe podium la finalul lui 2020.

La capatul unei intalniri in care oaspetii au avut marile ocazii, inclusiv o bara in minutul 88 (mingea pare sa fi "muscat" din linia portii), CFR si Craiova si-au impartit punctele, scor 0-0.

In urma acestui rezultat, FCSB are 34 de puncte si a obtinut neoficial de "campioana de iarna". Oltenii sunt pe locul secund (32 de puncte), in timp ce campioana CFR Cluj se afla pe pozitia a treia, cu 31 de puncte.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, 0-0.

*Craiova, la un pas sa dea lovitura in minutul 88. Ovidiu Bic suteaza din afara careului, mingea loveste bara transversala si cade pe linia portii.

*CFR Cluj are si ea o sansa importanta de gol, la o lovitura de cap a lui Vinicius, in minutul 64.

*0-0 la pauza, a inceput repriza secunda.

*Craiova trece din nou pe langa gol in minutul 33, cand Balgradean a respins sutul lui Mamut din centrul careului.

*Minutul 26 aduce prima faza notabila, un sut al lui Balasa pe langa poarta gazdelor.

*Un prim sfert de ora echilibrat, fara ocazii mari de consemnat.

*A inceput meciul.

CFR Cluj: Balgradean - Manea, Vinicius, Burca, Camora - Deac, Soares, Djokovic - Gidea, Debeljuh, Costache

CSU Craiova: Pigliacelli - Vladoiu, Balasa, Papp, Bancu - Nistor, Bic, Cicaldau - Constantin, Mamut, Ofosu

Inaintea confruntarii dintre CFR si Craiova, FCSB are 34 de puncte si nu mai poate pierde titlul neoficial de "campioana de iarna". Oltenii sunt pe locul secund (31 de puncte), dar au dezavantajul infrangerii cu FCSB in meciul direct, in timp ce campioana CFR Cluj se afla pe pozitia a treia, cu 30 de puncte.

Încă o lovitură primită de FC Barcelona după eșecul dramatic din marele derby
Frenkie de Jong, mijlocaşul central al clubului spaniol FC Barcelona, s-a accidentat în derby-ul de duminică, pierdut în compania echipei Real Madrid, scor 2-3, şi va lipsi de pe teren până...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...