CFR Cluj, start perfect in grupele Europa League. Echipa lui Dan Petrescu a invins-o pe TSKA Sofia la ea acasa, cu 12.000 de fani in tribune

Joi, 22 Octombrie 2020, ora 21:49
12416 citiri

Campioana Romaniei, CFR Cluj, a inceput astazi al doilea sezon consecutiv in grupele Europa League, impotriva echipei TSKA Sofia, intr-un meci disputat in capitala Bulgariei, in fata a 12.000 de spectatori.

Echipa antrenata de Dan Petrescu a fost dominata copios in prima repriza, cand bulgarii au avut mai multe sanse de a marca. Partea secunda a apartinut insa clujenilor, care au marcat de doua ori, prin Rondon si Deac (din penalty).

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, CFR obtine o victorie mare, in conditiile in care TSKA a dominat prima repriza.

*2-0 pentru CFR in minutul 73, dupa un penalty scos de Debeljuh si transformat de Ciprian Deac.

*Minutul 53 aduce deschiderea scorului. CFR Cluj marcheaza dupa un corner, prin Rondon, cu o lovitura perfecta de cap.

*A inceput partea a doua a meciului.

*Final de prima repriza (0-0), TSKA fiind echipa care a condus ostilitatile. CFR Cluj n-a avut nici o ocazie importanta de a marcat

*Debut in forta al gazdelor, TSKA trecand din nou pe langa deschiderea scorului in minutul 7, la o nesincronizare in defensiva CFR-ului.

*Prima mare ocazie apartine bulgarilor, in minutul 3, sut din flancul stang parat de Balgradean.

*A inceput partida.

*La meci asista 12.000 de spectatori, o treime din capacitatea stadionului "Vasil Levski"

TSKA Sofia: Bussatto - Vion, Antov, Mattheij, Mazikou - Youga, T. Rodrigues - Sinclair, Sankhare, Yomov - Sowe

CFR Cluj: Balgradean - Susic, Vinicius, Burca, Camora - C. Deac, Hoban, Djokovic - A. Paun - Rondon, Debeljuh

Conform news.ro, in acest sezon 2020/2021, CFR a inceput competitia europeana in Liga Campionilor, unde, in primul tur preliminar a invins echipa malteza Floriana (2-0). Apoi, in turul doi preliminar, a pierdut la loviturile de departajare cu Dinamo Zagreb, dupa prelungiri.

Din Liga Campionilor, campioana Romaniei a ajuns in Europa League, in turul trei preliminar, unde a trecut de Djurgarden, scor 1-0, iar in play-off a invins KuPS, scor 3-1.

In Europa League, CFR Cluj a fost repartizata in grupa A, cu TSKA Sofia, AS Roma si Young Boys Berna.

Meciul cu TSKA Sofia va fi arbitrat de o brigada din Turcia, cu Halil Umut Meler la centru, ajutat la cele doua linii de Mustafa Eyisoy si Cevdet Komurcuoglu.

Rezerva va fi Koray Gencerler.

Un fost jucător de la CFR Cluj, favorit pentru postul de antrenor principal la Bayern München
Antrenorul italian al echipei Brighton, Roberto De Zerbi, fost jucător la CFR Cluj, se află în fruntea listei de tehnicieni care ar putea să-i succeadă lui Thomas Tuchel în această vară,...
Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...