FC Barcelona a facut spectacol si in inferioritate numerica. Victorie clara in deplasare, cu Messi si Ansu Fati stralucitori

Vineri, 02 Octombrie 2020, ora 09:16
4105 citiri

Echipa FC Barcelona a obtinut a doua sa victorie consecutiva in campionatul de fotbal al Spaniei, invingand in deplasare, cu scorul de 3-0, formatia Celta Vigo, desi catalanii au evoluat mai mult de o repriza cu un jucator mai putin pe teren.

Steaua in devenire a Barcei, Ansu Fati, a deschis scorul in minutul 11 al partidei de la Vigo, disputata cu portile inchise si pe o ploaie torentiala. Oaspetii au ramas in 10 jucatori inainte de pauza, dupa eliminarea fundasului francez Clement Lenglet (42), insa acest lucru nu i-a impiedicat sa-si mareasca avantajul in debutul reprizei secunde, in urma autogolului lui Lucas Olaza, care a trimis balonul in propria poarta la o centrare a lui Lionel Messi (51).

Rezultatul final al intalnirii a fost stabilit de Sergi Roberto, in prelungirile partidei (90+5).

Dupa ce a surclasat-o pe Villarreal (4-0) in meciul de debut in noul sezon, Barca obtine o noua victorie convingatoare sub comanda antrenorului olandez Ronald Koeman, gruparea de pe Camp Nou aflandu-se acum pe pozitia a cincea a clasamentului, insa cu doua restante de disputat.

FC Barcelona eliminată, Atletico Madrid calificată! Toate calculele pentru Cupa Mondială din 2025
Înfrângerea şi eliminarea echipei FC Barcelona din Liga Campionilor, marţi seara, garantează calificarea formaţiei Atletico Madrid pentru noua Cupă Mondială a Cluburilor FIFA, care va...
Presa catalană n-are milă de Istvan Kovacs: ”S-a terminat! A fost începutul sfârșitului”
Paris Saint-Germain s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe FC Barcelona cu scorul de 4-1 (1-1), marţi seara, în deplasare, în manşa secundă a...