FC Barcelona a facut spectacol si in inferioritate numerica. Victorie clara in deplasare, cu Messi si Ansu Fati stralucitori

Vineri, 02 Octombrie 2020, ora 09:16
4105 citiri

Echipa FC Barcelona a obtinut a doua sa victorie consecutiva in campionatul de fotbal al Spaniei, invingand in deplasare, cu scorul de 3-0, formatia Celta Vigo, desi catalanii au evoluat mai mult de o repriza cu un jucator mai putin pe teren.

Steaua in devenire a Barcei, Ansu Fati, a deschis scorul in minutul 11 al partidei de la Vigo, disputata cu portile inchise si pe o ploaie torentiala. Oaspetii au ramas in 10 jucatori inainte de pauza, dupa eliminarea fundasului francez Clement Lenglet (42), insa acest lucru nu i-a impiedicat sa-si mareasca avantajul in debutul reprizei secunde, in urma autogolului lui Lucas Olaza, care a trimis balonul in propria poarta la o centrare a lui Lionel Messi (51).

Rezultatul final al intalnirii a fost stabilit de Sergi Roberto, in prelungirile partidei (90+5).

Dupa ce a surclasat-o pe Villarreal (4-0) in meciul de debut in noul sezon, Barca obtine o noua victorie convingatoare sub comanda antrenorului olandez Ronald Koeman, gruparea de pe Camp Nou aflandu-se acum pe pozitia a cincea a clasamentului, insa cu doua restante de disputat.

Antrenorul celor de la FC Barcelona a făcut anunțul mult așteptat. Ce a discutat cu președintele
Antrenorul FC Barcelona Xavi este unul dintre personajele cele mai iubite de suporterii catalani având în vedere faptul că a fost jucător pe Camp Nou. Totuși, acesta fost la un pas să...
Antrenorul FC Barcelona, aproape de demisie. Cum l-a convins președintele să rămână
Joan Laporta, președintele FC Barcelona a reușit să îl convingă pe Xavi să nu demisioneze. Rafa Yuste, vicepreședintele Barcelonei, a explicat exact cum au decurs discuțiile cu antrenorul...