Derby cu scandal intre FCSB si CFR. Rezultatul final, decis la ultima faza a meciului. Cum arata clasamentul

Luni, 03 Mai 2021, ora 22:32
9868 citiri
FCSB si CFR lupta pentru titlul de campioana

FCSB si CFR Cluj s-au intalnit luni seara, la Giurgiu, in etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1, meci incheiat la egalitate, 1-1.

Inaintea partidei, cele doua mari rivale la titlu erau despartite de numai doua puncte, cu sase etape inainte de final. In urma esecului suferit de Craiova cu Clinceni (0-1), meciul FCSB - CFR avea o importanta uriasa in lupta pentru castigarea campionatului.

FCSB a avut mai multe ocazii, a deschis scorul prin Tanase, din penalty, insa CFR a egalat la ultima faza a meciului, prin Burca. Clujenii au solicitat un penalty in minutul 80, refuzat de arbitrul Petrescu.

In clasament, CFR ramane in frunte, cu 42 de puncte, urmata de FCSB (40) si Craiova (37).

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Gol CFR in minutul 90+3. La ultima faza de atac a clujenilor, lovitura de cap a lui Burca loveste pamantul si il pacaleste pe Vlad. Scor final 1-1.

*CFR cere vehement penalty in minutul 80, dupa o contra intre Sut si Deac. Un minut mai tarziu, Bordeianu il remarca pe portarul Vlad.

*Inca doua bune ocazii pentru FSCB in minutul 75, prin Oaida si Radunovic.

*FCSB rateaza desprinderea in minutul 52, cu un sir de trei ocazii bune de a inscrie la poarta lui Arlauskis.

*Repriza se incheie cu o noua sansa irosita de islandezul Sigurjonsson. 1-0 pentru FCSB la pauza.

*1-0 FCSB, in minutul 19. Tanase transforma un penalty scos tot de el, dupa un fault al lui Burca.

*Bara FCSB, in minutul 12, prin Miron, cu o lovitura de cap.

*Sigurjonsson are prima ocazie pentru CFR, sut peste poarta din apropierea buturilor.

*A inceput partida.

*Echipele de start sunt urmatoarele:

FCSB: Vlad - Harut, Cristea, Miron, Radunovic - Ov. Popescu, Simion - Vina, Morutan, Oct. Popescu - Tanase

CFR: Arlauskis - Manea, Ben Youssef, Burca, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Gidea - Deac, Debeljuh, Costache

In clasament, CFR are 41 de puncte, fiind urmata de FCSB (39) si de Craiova (37), oltenii avand insa un meci mai mult disputat.

Arbitrul Radu Petrescu a fost delegat la centru la meciul FCSB - CFR Cluj. El va fi ajutat de asistentii Mircea Grigoriu si Ciprian Dansa si de rezerva Andrei Antonie. Observator de arbitri va fi Alexandru Deaconu.

E gata campionatul, după derby-ul CFR - FCSB! ”Bijuterie” de gol, semnată Florinel Coman
Echipa bucureşteană FCSB a învins duminică seara, în deplasare, scor 1-0, gruparea CFR Cluj, în etapa a patra din play-off-ul Superligii. Diferenţa dintre liderul FCSB şi echipa de pe locul...
Ciprian Marica este uimit de transferul vedetei FCSB: Nu pot să cred
Întrebat despre transferul extremei FCSB la prima clasată în Qatar, Ciprian Marica, acționar minoritar la Farul Constanța este surprins de acest transfer în ciuda salariului mare pe care îl...