Ianis Hagi e aproape campion in Scotia. Victorie mare pentru Rangers in derby-ul cu Celtic. Cat a jucat fotbalistul roman

de Teodor Serban
Sambata, 02 Ianuarie 2021, ora 16:54

Cu Ianis Hagi (22 de ani) in teren, echipa Glasgow Rangers a castigat, scor 1-0, derby-ul de traditie al campionatului Scotiei, impotriva lui Celtic, distantandu-se aproape decisiv in fruntea clasamentului.

Fotbalistul roman a inceput meciul ca rezerva, dar a fost introdus de antrenorul Steven Gerrard in debutul reprizei secunde, Ianis Hagi remarcandu-se imediat cu un sut periculos spre poarta adversa.

Unica reusita a meciului a fost de fapt un autogol, al lui McGregor, in minutul 70, intr-un moment in care Celtic evolua in inferioritate numerica, dupa eliminarea lui Bitton (minutul 62).

Cu aceasta victorie, Rangers s-a distantat la 19 puncte fata de Celtic in fruntea clasamentului, "verzii" avand insa 3 meciuri mai putin.