A fost "distractie" in Banie. FCSB, victorie fara drept de apel in derby-ul cu Craiova

Vineri, 18 Decembrie 2020, ora 22:30
9824 citiri
Craiova si FCSB, in derby-ul etapei

Universitatea Craiova si FCSB s-au intalnit vineri seara, pe arena "Ion Oblemenco", in cel mai asteptat meci al etapei, miza fiind ocuparea primului loc in Liga 1 la finalul anului 2020.

Desi in debutul meciului au intampinat cateva probleme, jucatorii de la FCSB s-au dezlantuit ulterior si au castigat (2-0) la o diferenta care putea fi mult mai mare, tinand cont de numarul ocaziilor.

In urma acestui rezultat, FCSB a trecut pe prima pozitie a clasamentului si e favorita sa incheie anul 2020 in postura de lider.

Inaintea ultimei etape a anului, FCSB e pe primul loc, cu 33 de puncte, urmata de Craiova (31 de puncte) si CFR Cluj (30 de puncte).

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Scor final 2-0 pentru FCSB, o diferenta care putea fi mult mai mare, dupa sansele de gol irosite in reprisa secunda de oaspeti.

*Craiova nu mai are raspuns, iar FCSB rateaza ocazii pe banda rulanta.

*Dennis Man face dubla in minutul 56, 2-0 pentru FCSB, dupa ce mijlocasul a scapat singur cu portarul Pigliacelli.

*1-0 pentru FCSB la pauza.

*Contrar cursului jocului, FCSB deschide scorul prin Dennis Man, in minutul 39. Sut plasat, cu stangul, dupa o pasa primita de la Coman.

*O alta mare ocazie a Craiovei, la lovitura de cap a lui Cicaldau, in minutul 37.

*Prima mare sansa de gol apartine gazdelor, in minutul 22, dar sutul lui Mamut e scos in corner de Vlad.

*Un prim sfert de ora echilibrat, fara ocazii notabile la cele doua porti.

*A inceput meciul.

CSU Craiova: Pigliacelli - Vladoiu, Balasa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Bic, Cicaldau - Baiaram, Mamut, Ofosu

FCSB: Vlad - Cretu, I. Cristea, Ov. Popescu, Pantiru - Morutan, Simion, Olaru - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman

Dupa 13 etape, oltenii se afla pe prima pozitie a clasamentului, cu 31 de puncte, urmati de FCSB (30 de puncte) si de CFR Cluj, tot cu 30 de puncte, campioana Romaniei avand insa un meci in plus disputat.

Meciul va fi arbitrat de Ovidiu Hategan, aflat la prima intalnire oficiata dupa scandalul de rasism de la Paris, cu Sebastian Coltescu in prim-plan.

Farul o umilește pe CFR Cluj și îi pune titlul pe tavă FCSB-ului. Echipa lui Becali poate deveni campioană în această etapă
Formaţia Farul Constanţa a învins, vineri seară, pe teren propriu, cu scorul de 5-1, echipa CFR Cluj, într-un meci din etapa a cincea a play-off-ului Superligii. Învingătorii au marcat...
Mihai Pintilii, antrenorul de facto al FCSB, spune cine este cel mai bun jucător al echipei. Are ceva deosebit, poate juca oriunde
Mihai Pintilii, antrenorul real al FCSB, deși oficial este Elyas Charalambous, a vorbit despre jucătorii talentați ai echipei. Mihai Pintilii a indicat care este cel mai bun jucător al...