Calatanii acuza arbitrajul dupa derby-ul pierdut cu Real Madrid. "Nu stiu de ce exista VAR in Spania"

Duminica, 11 Aprilie 2021, ora 09:57
2894 citiri

Antrenorul FC Barcelona, Ronald Koeman, a criticat dur arbitrajul din derbiul cu Real Madrid, considerand ca echipa sa a fost defavorizata de faptul ca nu a primit un penalti "clar", decizie care, in opinia tehnicianului, a influentat rezultatul meciului.

"Daca esti fan al Barcelonei, esti furios si nefericit din cauza deciziilor de arbitraj. Inainte, vreau doar sa spun ca nu am jucat bine in prima repriza, nici defensiv, nici ofensiv. Ne-am imbunatatit jocul in a doua repriza.

Tot ceea ce cer este ca arbitrii sa faca lucrurile corect. (n.r. - interventia lui Mendy la Braithwaite) a fost o penalti si cred ca patru minute de prelungiri (n.r. - nu sunt suficiente), cand arbitrul a oprit jocul timp de doua sau trei minute din cauza umarului sau (n.r. - a existat o problema la echipamentul de comunicatii al centralului) Penaltiul este clar. Acum trebuie sa acceptam si sa tacem", a declarat Koeman, potrivit marca.com.

Intrebat daca arbitrul a avut o influenta asupra rezultatului jocului, Koeman a raspuns: "Daca nu, este 2-2. Nu stiu de ce exista VAR in Spania. Toata lumea a vazut incidentul (n.r. - dintre Mendy si Braithwaite). Pentru mine este penalti clar.

Toata lumea l-a vazut. Nu inteleg cum un asistent care este la zece metri distanta nu il poate vedea. Din felul in care cade Martin, trebuie sa fie un fault. Poate arbitrul nu l-a vazut, dar avem VAR pentru situatii de genul acesta. Cel mai bine este sa nu mai vorbesti.

Echipa a avut o mentalitate buna. Meritam decizii corecte in momente ca acel penalti. Nu sunt singurul care este (n.r. - furios). Si jucatorii sunt suparati pe decizia oficialilor cu privire la penalti."

Tehnicianul olandez este convins ca echipa lui a ramas in lupta pentru titlu chiar daca a pierdut derbiul.

Real Madrid castiga El Clasico si urca pe primul loc in Spania

"Este mai usor sa te aperi cu multi oameni in spate, decat ceea ce am incercat sa facem, sa atacam, sa ne asumam riscuri... Dar am lasat spatiu pentru contrele lor, nu ne-am aparat bine in prima repriza. Ultimele noastre pase nu au fost bune, am reusit sa ajungem la jucatori precum Pedri si Leo (n.r. - Messi) intre linii, dar nu am stiut cum sa cream pericolul.

Ei s-au aparat bine si au profitat de viteza lor in fata. Dar defensiv, inca o data, nu am fost buni in prima repriza. (n.r. - daca este optimist pentru titlul in La Liga) Da, foarte. Am dovedit ca suntem la inaltime, ca ne luptam. Am pierdut un meci impotriva unui adversar care lupta si el pentru titlul in La Liga, dar ne-au mai ramas 8 etape. Fiecare meci va fi important si vom lupta pana la capat", a afirmat el.

Formatia Real Madrid a invins echipa FC Barcelona, sambata seara, pe stadionul Alfredo Di Stefano, scor 2-1, intr-un meci din etapa a XXX-a a campionatului Spaniei.

Golurile au fost marcate de Benzema '13 si Kroos '28 pentru invingatori, respectiv Mingueza '60 pentru FC Barcelona. Ambele echipe au ratat ocazii importante, avand cate doua bare.

Pe final, in minutul 90, de la Real Madrid a fost eliminat Casemiro, el primind al doilea cartonas galben. Casemiro a primit primul cartonas galben cu doar un minut inainte de eliminare.

In urma acestui rezultat, madrilenii au urcat provizoriu pe locul I in clasament, cu 66 de puncte, la egalitate cu Atletico Madrid, care joaca, duminica, in deplasare, cu Betis Sevilla. FC Barcelona ocupa locul 3, cu 65 de puncte.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...