Ianis Hagi a salvat Romania de la un "dezastru" cu Macedonia de Nord. Final de meci interzis cardiacilor

Joi, 25 Martie 2021, ora 23:41
22871 citiri
Echipa nationala a Romaniei

Nationala Romaniei a debutat joi seara in preliminariile CM 2022, intr-un meci pe teren propriu contra Macedoniei de Nord. Obiectivul tricolorilor e sa duca tara noastra la un Campionat Mondial pentru prima data din 1998 incoace.

Desi a condus cu 2-0 si parea sa aiba meciul sub control, Romania s-a trezit egalata in decurs de numai doua minute. Salvator a fost in cele din urma Ianis Hagi, in minutul 85, care a marcat golul decisiv, stabilind scorul final, 3-2 pentru tricolori.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, victorie cu mari emotii obtinuta de tricolori.

*Gooool Ianis Hagi! Romania e din nou in avantaj, 3-2 in minutul 85.

*Dezastru pe final de meci. Macedonenii egaleaza, in decurs de numai doua minute.

*Macedonia de Nord marcheaza in minutul 82. 2-1 pentru Romania.

*Gafa uriasa a lui Nita, care prinde in mana o pasa la portar. Din fericire, "indirecta" ramane fara rezultat. Mai sunt 20 de minute.

*Minutul 50: 2-0 pentru Romania. Mihaila patrunde pe flancul stang si suteaza superb cu dreptul, de la 25 de metri, imparabil pentru portarul advers.

*1-0 la pauza pentru Romania, tricolorii ratand sansa desprinderii in minutele de prelungire.

*Se aduna ocaziile in contul Macedoniei de Nord, inclusiv dupa o gafa colosala a lui Chiriches.

*Gol Romania! Florin Tanase fructifica o pasa perfecta primita de la Chiriches.

*Pandev trece si el pe langa deschiderea scorului.

*Dennis Man si Bancu au primele suturi ale Romaniei pe spatiul portii macedonene.

*Minutul 14: Mihaila intra in locul lui Florinel Coman, accidentat, cu o problema musculara.

*Oaspetii au prima mare ocazie, in minutul 7, prin Nestorovski.

*A inceput partida de pe Arena Nationala.

Echipele de starT:

ROMANIA: Nita - Ov. Popescu, Burca, Chiriches, Bancu - Stanciu, Marin - Man, Tanase, Coman - Keseru

Rezerve: Lazar, Radu - Mogos, Tosca, Nedelcearu, Cicaldau, Puscas, Maxim, Hagi, Bicfalvi, Mihaila, Camora

MACEDONIA DE NORD: Dimitrievski - Bejtulai, Musliu, Ristevski - Ristovski, Nikolov, Bardhi, Alioski - Elmas - Pandev, Nestorovski

La sedinta tehnica din dimineata acestei partide s-au stabilit ultimele detalii privind partida de diseara, live pe PRO TV si Radio Romania Actualitati. Iata cateva informatii:

*Prognoza meteo nu impune tragerea acoperisului pe Arena Nationala

*Tricolorii vor evolua in tricoul galben, sortul alb si jambiere galbene

*Echipa Romaniei va ajunge la Arena Nationala in jurul orei 20:10

Meciul de pe Arena Nationala va fi condus de o brigada portugheza, avandu-l la centru pe Fabio Jose Costa Verissimo, ajutat de Luis Andre Ferreira Pinto Campos si Bruno Miguel Campos Rodrigues, in calitate de al patrulea oficial fiind delegat Antonio Emanuel Carvalho Nobre.

Centralul lusitan de 38 de ani a facut parte din brigada care a arbitrat Romania in preliminariile CM 2018, fiind al patrulea oficial la 0-0 in Kazahstan.

Deocamdata nu se stie daca selectionerul Mirel Radoi va sta pe banca la meciul de joi, el aflandu-se inca in izolare, infectat cu coronavirus. Radoi a facut miercuri un test care a iesit negativ, dar are nevoie de un al doilea similar, cu cateva ore inainte de meci, pentru a reveni alaturi de echipa sa.

Lotul Romaniei este urmatorul:

PORTARI: Florin Nita (Sparta Praga/Cehia, 2/0), Ionut Radu (Inter Milan/Italia, 0/0), David Lazar (Astra, 1/0), Florin Iacob (UTA Arad 0/0);

FUNDASI: Vasile Mogos (Chievo Verona/Italia, 3/0), Ionut Nedelcearu (AEK Atena/Grecia, 13/2), Alin Tosca (Gaziantep F.K./Turcia, 23/0), Vlad Chiriches (Sassuolo/Italia, 59/0), Andrei Burca (CFR Cluj 4/0), Mario Camora (CFR Cluj 2/0), Ovidiu Popescu (FCSB, 0/0), Nicusor Bancu (Universitatea Craiova 17/0);

MIJLOCASI: Razvan Marin (Cagliari/Italia, 25/2), Alexandru Cretu (NK Maribor/Slovenia, 4/0), Nicolae Stanciu (Slavia Praga/Cehia, 42/10), Ianis Hagi (Glasgow Rangers/Scotia, 14/0), Alexandru Maxim (Gaziantep F.K./Turcia, 44/6), Erik Bicfalvi (FC Ural/Rusia, 6/1), Valentin Mihaila (Parma/Italia, 0/0), Dennis Man (Parma/Italia, 6/1), Florin Tanase (FCSB, 5/0), Florinel Coman (FCSB, 4/0), Alexandru Cicaldau (Universitatea Craiova, 10/0);

ATACANTI: Claudiu Keseru (Ludogoret/Bulgaria, 40/13), George Puscas (Reading/Anglia, 20/8).

Romania va mai disputa doua partide in luna martie, toate contand pentru preliminariile Cupei Mondiale 2022, acestea fiind transmise live de PRO TV si Radio Romania Actualitati:

28 martie: Romania - Germania, ora 21:45 (Arena Nationala)

31 martie: Armenia - Romania, ora 19:00

Romania se mai afla in grupa cu Islanda si Liechtenstein. La CM 2022 se califica direct primul loc din grupa, locurile secunde urmand sa dispute baraje.

Tragedie inimaginabila. Un campion din MMA, injunghiat mortal intr-un bar. Agresorul, ucis si el de fratele sportivului

Lovitura financiara la Miami. Premiile turneului de tenis s-au prabusit. Cat poate castiga Simona Halep daca ia trofeul

Nicolae Stanciu nu se mai opreste din dat goluri. Al saselea meci la rand in care romanul marcheaza cel putin o data

Sorana Cirstea a schimbat antrenorul! Cine o va asista la Miami si ce a promis romanca

Un cunoscut impresar roman de fotbalisti a murit de COVID. "Nenorocitul de carcalac m-a lovit"

România: riscurile de azi și ce se întâmplă (până) în 2035
Poate România ține pasul cu schimbările rapide care au loc în marile economii europene? Și ce-ar trebui să facă pentru a nu fi lăsată în urmă? O analiză de Sabina Fati. Un Raport al...
Ce șanse are Edi Iordănescu să rămână selecționerul României: ”Eu am discuții în fiecare zi”
Preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu, a declarat, marţi, într-o conferinţă de presă, că sentimentul pe care îl împărtăşeşte cu selecţionerul Edward Iordănescu...