Un fotbalist se zbate intre viata si moarte din cauza unei reguli socante a CCA (Video)

Vineri, 22 Iunie 2012, ora 10:17
4928 citiri

Jucatorul roman aflat in coma la spital dupa ce a disputat un meci de fotbal la 36 de grade Celsius a ajuns la un pas de moarte din cauza arbitrului intalnirii si a forului condus de Ion Craciunescu, Comisia Centrala a Arbitrilor (CCA).

Comisia Centrala a Arbitrilor a trimis o circulara tuturor "centralilor" prin care ii informeaza pe acestia ca este interzis sa mai acorde pauze de hidratare in timpul partidelor pe care le conduc.

"Arbitrul nu a permis pauze de apa. S-a jucat la o ora total nepotrivita (n.r. - 17:30), cand la nivelul gazonului erau 40 de grade", a acuzat presedintele formatiei la care este inca legitimat fotbalistul, Daniel Duroi, in editia tiparita a Prosportului.

Arbitrul disputei recunoaste ca nu a acordat pauze de hidratare, desi se juca pe o vreme caniculara, si se apara spunand ca jucatorii au putut sa bea apa la pauza si la final!

"Noi nu mai avem voie sa dam pauza de hidratare in timpul reprizelor. Am primit o circulara in acest sens. Jucatorii au baut totusi apa si dupa prima repriza si dupa cele 90 de minute", a spus Catalin Botas, arbitrul meciului.

Cum se apara Craciunescu

In replica, Ion Craciunescu afirma ca, desi a interzis pauzele de hidratare in timpul jocurilor, fotbalistii pot veni la margine pentru a bea apa.

"Nu am interzis hidratarea. Eu le-am spus ca pot pune bidoane pe margine din care fotbalistii sa bea apa, dar fara a opri meciul!"

Fotbalist roman, in coma dupa un meci in canicula

Sanse mici de supravietuire

Alexandru Cruceru, in varsta de 29 de ani, s-a prabusit pe gazon in finalul meciului dintre Apa Craiova si Posada Perisani, partida contand pentru barajul de promovare in Liga III.

Meciul s-a disputat pe teren neutru, pe arena din Rovinari.

El a ajuns de urgenta la spital, insa verdictul medicilor este crunt - anevrism cerebral cu sanse minime de supravietuire.

Fotbalistul este in continuare internat la Spitalul de Urgenta "Bagdasar-Arseni" din Bucuresti.

Iata, mai jos, clipul video cu momentul in care Cruceru, aflat in coma, este luat de pe stadion si urcat in ambulanta, pentru a fi transportat la spital.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#fotbalist roman coma, #Alexandru Cruceru coma, #pauza hidratare meci, #fotbalist coma arbitru Romania , #stiri fotbal