Două goluri antologice în derby-ul Dinamo - Rapid. Scorul final, stabilit în prelungiri. Un jucător a fost scos cu ambulanța de pe teren

Sambata, 23 Octombrie 2021, ora 22:46
5787 citiri
Rapid a egalat în prelungiri în meciul cu Dinamo

Formaţia Dinamo a remizat, sâmbătă seară, pe teren propriu, scor 1-1, cu echipa Rapid, într-un meci din etapa a XIII-a a Ligii 1.

Dinamoviştii au deschis scorul prin Torje ’55. Pentru Rapid a egalat Carnat ‘90+1.

1-0, min. 55: Torje a înscris cu un şut puternic la colţul scurt, din apropiere de marginea careului, după o pasă de la Sorescu.

1-1, min. 90+1: Carnat a egalat cu un şut la vinclu, din afara careului.

În minutul 36, ambulanţa a intrat pe teren pentru a i se acorda asistenţă lui Răuţă, care a acuzat probleme respiratorii. Fotbalistul a fost urcat în ambulanţă cu o mască de oxigen pe faţă, în aplauzele spectatorilor. Jocul a fost întrerupt aproximativ 4 minute. În locul lui Răuţă a intrat Cosmin Matei.

FC Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Itu (Ehmann ’63), Răuţă (Matei ‘40), Espinosa (Filip ’63) – Torje, Ivanovski, Măgureanu (Vestenicky ’74). Antrenor: Mircea Rednic.

FC Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea (Alami ’61), D. Grigore, Belu Iordache – Crepulja (Marzouk ’81), Albu – Stahl (Ilie ’61), Sefer (Carnat ’71), Hlistei – Bălan (Ioniţă ’81). Antrenor: Adrian Matei.

Cartonaşe galbene: Radu ’55, Sorescu ’78, Matei ‘85 / D. Grigore ’13, Belu ‘46

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Ciprian Florin Danşa – Rareş George Vidican

Observatori: Mircea Călin, Alexandru Deaconu

FC Rapid ocupă locul 6 în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Dinamo este pe 15, cu 8 puncte.

Sportul la care România va avea patru echipe în Liga Campionilor
România va avea nu mai puţin de patru echipe în sezonul viitor al Ligii Campionilor la handbal, una la masculin, CS Dinamo Bucureşti, şi trei la feminin, CSM Bucureşti, CS Rapid Bucureşti,...
Spania - Italia, cel mai așteptat meci din grupe la Euro 2024. Echipa care s-a calificat în optimi de pe primul loc
Echipa naţională a Spaniei a învins joi seara, la Gelsenkirchen, scor 1-0, echipa naţională a Italiei, deţinătoarea trofeului, într-un meci contând pentru grupa B a turneului final Euro...
0
  1. Șumudică l-a dat de gol pe Iordănescu! La ce echipă ar urma să ajungă selecționerul României după EURO 2024
  2. Ciprian Marica știe care va fi singura schimbare în echipa României pentru meciul din această seară cu Belgia: "Nu văd alta"
  3. Selecționerul Belgiei a analizat România și a tras concluzia: "Cred că toată lumea s-a convins de asta" Cei trei jucători remarcați
  4. EURO 2024: S-a stabilit prima echipă care e oficial eliminată de la turneul final
  5. Euro-2024: Se încheie etapa a doua a fazei grupelor. Joacă tricolorii, dar şi Portugalia lui Cristiano Ronaldo
  6. România întâlnește Belgia în această seară, iar miza partidei e una imensă: cum ajungem în optimile de finală
  7. Cum s-a terminat Franța - Olanda, meci care poate stabili adversara României în optimi la Euro 2024
  8. Radu Drăgușin a prefațat meciul cu Belgia: ”Este bine că suntem la mâna noastră”
  9. Edi Iordănescu a vorbit despre plecarea de la națională: ”E un subiect pe care vreau să nu-l mai deschidem”
  10. Dezastru pentru naționala lui Lewandowski la Euro 2024. Polonezii sunt ca și eliminați