Euro 2020: nationala "minuscula" care va juca la Bucuresti in locul tricolorilor. Ce meciuri va gazdui Arena Nationala

Joi, 12 Noiembrie 2020, ora 21:27

Joi, 12 noiembrie, a fost stabilita ultima echipa care va juca pe Arena Nationala din Bucuresti, vara viitoare, in Grupa C de la Euro 2020.

In conditiile in care nationala Romaniei a ratat calificarea in urma semifinalei de play-off cu Islanda (1-2) din luna octombrie, locul ramas liber din Grupa C a fost redirectionat de UEFA catre castigatoarea "barajelor" din Liga Natiunilor D, adica ultima divizie a fotbalului continental.

Joi seara, Georgia si Macedonia de Nord s-au intalnit la Tbilisi cu calificarea pe masa, iar victoria le-a apartinut oaspetilor, scor 1-0, gol marcat de veteranul Goran Pandev (37 de ani).

Astfel, Macedonia de Nord a obtinut biletele pentru Euro 2020, urmand sa fie repartizata in Grupa C, alaturi de Olanda, Austria si Ucraina