Europa League, optimi: Arsenal, Roma si Ajax, ca si calificate in sferturi. Toate rezultatele

Vineri, 12 Martie 2021, ora 08:57
2573 citiri
Arsenal a castigat in Grecia

Arsenal si AS Roma au facut pasi importanti spre calificarea in sferturile de finala ale Europa League la fotbal, joi seara, dupa victoriile obtinute in prima mansa a optimilor, conform agerpres.ro.

Arsenal a invins-o pe Olympiakos cu scorul de 3-1, la Pireu. Norvegianul Oedegaard, brazilianul Gabriel si egipteanul Elneny au inscris pentru ''tunari'', golul de onoare al campioanei Greciei fiind reusit de Youssef El Arabi.

AS Roma s-a impus la un scor de forfait (3-0) in fata formatiei ucrainene Sahtior Donetk, prin golurile marcate de Lorenzo Pellegrini, Stephan El Shaarawy si Gianluca Mancini.

Granada si Tottenham au obtinut victorii importante, cu 2-0. Granada a trecut de Molde prin golurile marcate de Jorge Molina si Roberto Soldado, iar Tottenham s-a impus in fata echipei Dinamo Zagreb, gratie ''dublei'' lui Harry Kane.

Rezultate:

Ajax Amsterdam - Young Boys Berna 3-0

Au marcat: Davy Klaassen 62, Dusan Tadic 82, Brian Brobbey 90+2.

Dinamo Kiev - Villarreal 0-2

Au marcat: Pau Torres 30, Raul Albiol 52.

Manchester United - AC Milan 1-1

Au marcat: Amad Diallo 50, respectiv Simon Kjaer 90+2.

Slavia Praga - Glasgow Rangers 1-1

Au marcat: Nicolae Stanciu 7, respectiv Filip Helander 36.

Granada - Molde 2-0

Au marcat: Jorge Molina 26, Roberto Soldado 76.

Cartonas rosu: Martin Ellingsen (Molde, 71).

Olympiakos Pireu - Arsenal Londra 1-3

Au marcat: Youssef El Arabi 58, respectiv Martin Oedegaard 34, Gabriel 79, Mohamed Elneny 85.

AS Roma - Sahtior Donetk 3-0

Au marcat: Lorenzo Pellegrini 23, Stephan El Shaarawy 73, Gianluca Mancini 77.

Tottenham Hotspur - Dinamo Zagreb 2-0

A marcat: Harry Kane 25, 70.

Meciurile din mansa secunda vor avea loc pe 18 martie.

Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
Schimbare de lider în Premier League. Echipa care a pus presiune pe Manchester City
Arsenal Londra a preluat pentru moment poziţia de lider în Premier League după victoria cu 2-0 obţinută sâmbătă seara în deplasare, în faţa lui Wolverhampton, în etapa a 34-a....