Favoritele, fara pasi gresiti in Bundesliga

Duminica, 01 Decembrie 2013, ora 17:45
794 citiri

Cele trei echipe din fruntea primei ligi germane nu au facut nici o greseala in etapa a XIV-a din Bundeliga.

Lidera clasamentului, Bayern Munchen, a invins pe teren propriu, scor 2-0, pe Eintracht Braunschweig. Golurile au fost marcate de olandezul Robben, care a reusit dubla in minutele 3 si 30.

Borussia Dortmund a avut un examen dificil in deplasare la Mainz. Echipa lui Jurggen Klopp a avut nevoie de 70 de minute pentru a deschide scorul prin Aubameyang.

In continuare au urmat 20 de minute nebune cu trei penaltiuri acordate. In minutul 75, gazdele au reusit sa egaleze prin Moting care a transformat lovitura de pedeapsa. Trei minute mai tarziu, Lewandowski i-a adus pe oaspeti in avantaj cu golul inscris tot din penalti. In prelungiri, polonezul a mai marcat o odata din lovitura de la 11 metri.

Intr-o alta partida, Bayern Leverkusen a invins acasa, scor 3-0, pe Nurenberg. Au marcat doua goluri Son si unul Stefan Kiessling.

In clasament, Bayern Munchen este in frunte cu 38 de puncte, urmata de Leverkusen cu 34 de puncte si Dortmund cu 31 de puncte.

Cine câștigă din separarea candidaților PSD-PNL la Capitală: ”Se vor faulta unul pe altul”. Scenarii noi pentru prezidențiale
Sociologul Alfred Bulai, șeful departamentului de Sociologie din cadrul SNSPA, a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători”. Acesta a vorbit despre cele mai importante subiecte de pe...
Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...