Victorie dramatica pentru FC Arges pe terenul lui UTA. Trei goluri marcate in ultimele cinci minute. Cine e fundasul golgheter al pitestenilor

de Teodor Serban
Sambata, 23 Ianuarie 2021, ora 18:50

FC Arges a castigat dramatic cu UTA Arad, scor 2-1 (0-0), sambata seara, in deplasare, intr-un meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal, conform agerpres.ro.

UTA a deschis scorul in min. 85, prin brazilianul Roger, cu un sut din voleu de la 11-12 metri, dupa un corner. FC Arges a egalat la faza urmatoare, prin croatul Antun Palic (87), care a profitat de o eroare a aparatorilor centrali aradeni si a inscris cu un sut din interiorul careului. Oaspetii au obtinut victoria gratie golului reusit de fundasul francez Sylvain Deslandes (90), in urma unei lovituri libere executate de Palic.

Roger a marcat primul sau gol in Liga I. Palic, intrat pe teren in min. 77, a inscris primul sau gol pentru FC Arges.

Deslandes marcase golul victoriei echipei argesene si la precedenta deplasare (1-0 cu FC Botosani), gol marcat tot in ultimele minute.

UTA, cea mai slaba echipa la meciurile de pe teren propriu (6 puncte), a jucat in zece din min. 56, cand a fost eliminat fundasul Alexandru Benga.

Aradenii au ratat ocazii prin David Miculescu (15), Ioan Hora (35) si Liviu Antal (73).

UTA venea dupa o victorie in deplasare (1-0 cu FC Voluntari) si nu primise gol in cele doua meciuri din 2021.

FC Arges a ajuns la cinci meciuri consecutive fara infrangere, doua victorii si trei egaluri.