FCSB, calificare miraculoasa in Europa League. Meci dramatic in Serbia, cu 12 goluri marcate si penalty-uri de departajare

Vineri, 18 Septembrie 2020, ora 00:45
22612 citiri

FCSB a jucat in aceasta seara in Serbia, cu Backa Topola, in turul 2 preliminar din Europa League, meci in care nu s-a putut baza pe cei 9 jucatori depistati cu coronavirus in ultimele zile.

Dupa cele 120 de minute regulamentare, scorul a fost egal, 6-6, trecandu-se la loteria loviturilor de la 11 metri, acolo unde portarul Ducan a facut diferenta.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*La penalty-urile de departajare, portarul Ducan a reusit sa apere una dintre executiile adversarilor, astfel ca FCSB merge mai departe in prelimariile Europa League.

*Incredibil, cu doi jucatori mai putin in teren, Backa Topola egaleaza, 6-6, in minutul 117.

*A doua repriza de prelungiri incepe cu un gol marcat de Adi Petre, 6-5 pentru FCSB.

*In finalul primei reprize de prelungiri, sarbii raman in 9 jucatori, dupa inca o eliminare. La faza urmatoare, Dennis Man marcheaza pentru 5-4, dar Backa Topola egaleaza miraculos, in urma unei faze fixe.

*Dramatism total in minutele de prelungire. FCSB a facut 4-3, printr-un autogol al gazdelor, dar sarbii egaleaza la faza urmatoare. Se intra in prelungiri.

*Florinel Coman iese accidentat de pe teren, in minutul 72, inlocuit de Horsia.

*FCSB restabileste egalitatea prin Dennis Man, in minutul 65, care transforma cu siguranta un penalty obtinut de Coman.

*Din pacate, dupa numai un minut, portarul debutant Ducan comite o eroare majora si echipa din Serbia trece din nou in avantaj, 3-2.

*Gol spectaculos marcat de Dennis Man in minutul 50, sut cu stangul sub transversala.

*Inainte de pauza, echipa din Topola ramane in inferioritate numerica dupa eliminarea lui Ponjevic.

*FCSB marcheaza in minutul 25 prin Florinel Coman, care fructifica o centrare perfecta a lui Cretu.

*Mihai Pintilii face prima schimbare, Adi Petre in locul pustiului de 17 ani Pantea.

*Dupa numai 3 minute, Duronjic inscrie golul al doilea al sarbilor, cu un sut plasat peste portarul Ducan.

*Backa Topola deschide scorul in minutul 11, gol marcat de Milicevic, cu o lovitura de cap din mijlocul careului.

*A inceput partida.

Echipa de start a celor de la FCSB, in conditiile in care are la dispozitie doar 14 fotbalisti valizi:

Ducan - Cretu, Simion, Briceag, Pantea - Perianu, Morutan, Pantiru - Man, Buziuc, Coman

Rezerve sunt Pantea, R. Ion, Petre.

Verdictul lui Adrian Porumboiu după FCSB - Sepsi: „Cu permisiunea dumneavoastră o să spun ceva...”
FCSB a învins-o pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe cu scorul de 2-1 (2-1), duminică seara, pe Arena Naţională, în prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal. Liderul a deschis scorul...
Aroganța lui Gigi Becali după ultimul meci: ”Să îl împarți pe 9 la 2 și să îți iasă 7?!”