Franta nu a putut sa invinga la Lyon o nationala care nu e calificata la Cupa Mondiala

Duminica, 10 Iunie 2018, ora 10:46
4216 citiri

In ultimul amical jucat inainte de plecarea in Rusia, Franta, vicecampioana europeana in exercitiu, a lasat o proasta imagine fanilor, cand la Lyon nu a putut invinge o echipa care nu este calificata la Cupa Mondiala.

Franta a remizat doar in fata Statelor Unite, scor 1-1, dupa ce oaspetii au condus din minutul 44 printr-un gol al lui Green. Francezii au egalat tarziu, cu un gol marcat de tanarul Mbappe in minutul 78.

Cocosii galici aveau 3 victorii la rand pana la acest egal, dupa 3-1 cu Italia, 2-0 cu Irlanda si 3-1 cu Rusia.

In minutul 55 a avut loc un mare moment de panica la Lyon, dupa ce Olivier Giroud si Matt Miazga s-au ciocnit la un duel aerian pentru minge si ambii s-au ales cu capetele sparte. Giroud a inceput sa sangereze masiv si ambii jucatori au primit ingrijiri medicale de urgenta. Fostul atacant de la Arsenal s-a ales cu 6 puncte de sutura dupa acest contact.

SUA nu s-a calificat la Cupa Mondiala din Rusia, acesta fiind primul turneu final de la care americanii lipsesc din 1990 incoace.

In alte meciuri amicale disputate sambata seara, Spania a trecut de Tunisia cu 1-0, Danemarca a invins Mexic cu 2-0, Serbia a umilit Bolivia cu 5-1, iar Peru si Suedia au incheiat la egalitate, scor 0-0.

Vizita președintele României, Klaus Iohannis, în Coreea de Sud. Vor fi semnate colaborări pe apărare și energie nucleară
Preşedintele Klaus Iohannis va efectua, săptămâna viitoare, de luni până miercuri, o vizită oficială în Republica Coreea, la invitaţia omologului său, Yoon Suk Yeol, informează...
PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
#Franta si SUA egal meci amical, #Franta nu poate invinge SUA ultim, #Franta Lyon remiza cu SUA , #stiri fotbal