Germanii au decis care este cel mai important gol al ultimului deceniu (Video)

Duminica, 17 Mai 2020, ora 19:23
3973 citiri

Golul marcat de Mario Goetze in finala Cupei Mondiale de fotbal editia 2014, castigata de selectionata Germaniei, cu 1-0, in fata reprezentativei Argentinei, este considerat "golul deceniului" de catre germani, conform unui sonda realizat de postul public de televiziune ARD.

Pe 13 iulie 2014, Goetze a oferit Germaniei al patrulea titlu mondial din istoria sa (dupa cele din 1954, 1974 si 1990), pe stadionul Maracana din Rio de Janeiro.

In cursul celei de-a doua reprize de prelungiri (minutul 113) al finalei cu Argentina lui Lionel Messi, atacantul german a preluat balonul cu pieptul, in interiorul careului, dupa o pasa a lui Andre Schurrle, iar apoi a sutat cu piciorul stang, invingandu-l pe portarul Sergio Romero.

Golul lui Mario Goetze a primit 26,64% din voturile telespectatorilor Sportschau, emisiunea sportiva fanion a postului ARD, devansand reusita lui Zlatan Ibrahimovic (o foarfeca de la 20 m, pentru Suedia, in 2012), care a adunat 17% din preferinte, si golul tip "scorpion" al lui Carsten Kammlott (pentru echipa Rot-Weiss Erfurt, in 2015), cu 8% din voturi.

Reusita lui Goetze o puteti urmari in imagini VIDEO pe acest link.

Ciolacu anunță plafonări ”oriunde există speculă”. Energie și gaze, RCA și dobânzi, deja pe listă
Schema de plafonare și compensare la gaze și energie electrică se prelungește încă un an, urmând ca din aprilie 2025 să se revină treptat, timp de un an, la piața liberă, potrivit unei...
Ciolacu susține că ”are un plan” ca România să intre în Schengen și terestru: ”Trebuie însă ca interesul naţional să primeze în faţa orgoliilor politice”
Premierul Marcel Ciolacu a declarat, vineri, la inaugurarea noului terminal al Aeroportului Timişoara, că dă asigurări că că avem un plan pentru ca, până la sfârşitul anului, să avem o...
#germanii decizie prin vot gol important, #Gol Gotze cel mai important ultimii , #stiri fotbal