Hagi mingicarul! UEFA ne aminteste cat de bun era "Regele" VIDEO

Luni, 17 Mai 2021, ora 15:51
4356 citiri
Hagi FOTO UEFA.com

In urma cu fix 21 de ani, Galatasaray castiga Cupa UEFA dupa o finala cu Arsenal decisa la lovituri de departajare.

In 2000, Hagi si-a trecut in palmares al doilea sau trofeu european, la 23 de ani distanta de la victoria din Supercupa Europei cu Steaua (marcand singurul gol al meciului cu Dinamo Kiev din 1987).

La ora finalei Cupei UEFA cu Arsenal, Hagi avea 35 de ani, insa aceasta nu l-a impiedicat sa etaleze jocul sau fantezist, trecand mingea printre picioarele unor adversari precum Patrick Vieira.

Galata si Arsenal au incheiat la egalitate acel meci, 0-0 dupa 120 de minute, iar la loviturile de departajare Gica Popescu a marcat golul victoriei turcilor. Hagi n-a mai prins finalul pe teren, fiind eliminat in minutul 94.

UEFA remomereaza momentele de magie ale "Regelui" din meciul cu Arsenal, precum si bucuria nebuna a turcilor dupa golul marcat de Gica Popescu. Si Ianis a dat "share" acestui videoclip.

Perla lui Hagi la primul gol în SUA. Americanii au plătit 3 milioane de dolari și l-au trimis în liga a treia!
Enes Sali a fost transferat de Farul în SUA pentru 3 milioane de dolari. Puștiul talentat de Farul a avut însă un debut ezitant dar iată că acum a reușit să și înscrie. FC Dallas l-a...
Negocierile secrete ale Simonei Halep. Ar fi lovitura anului în sportul românesc
Simona Halep, care a revenit în competiții ca urmare a deciziei pe care a anunţat-o TAS, de reducere a suspendării de 4 ani dictate de ITIA la 9 luni, pregătește o lovitură de imagine în...