Ionut Radu, prima gafa in poarta lui Genoa, dupa ce a fost din nou titular in Serie A, in fata lui Parma

de Dan Alexandru
Duminica, 07 Octombrie 2018, ora 15:26

Ionut Radu, tanarul portar al echipei Genoa si liderul nationalei Romaniei la tineret (Under-21) a gresit in partida in care a fost titular duminica la pranz, in runda curenta de Serie A, impotriva celor de la AC Parma.

Chiar daca gazdele au inceput perfect jocul, iar Piatek a marcat in minutul 6, Parma a gasit calea egalarii in minutul 16, prin Rigoni, care a profitat de o gafa a lui Radu, romanul sarind pe sub minge la un corner, fiind si usor incomodat de un adversar, dupa cum puteti vedea VIDEO aici.

Genovezii au acuzat socul primirii acestui gol simplu, Parma marcand imediat alte doua goluri, prin Siligardi si Ceravolo.

Romanul a aparat bine totusi in partea secunda, cand o parada mare a sa a facut ca scorul sa nu ia proportii pe tabela.

Partida s-a terminat 3-1, iar Genoa coboara pe 10 in clasament, cu 12 puncte, in timp ce Parma are 13 si urca pe locul 7, ea fiind o nou-promovata.

Pentru Radu este al treilea meci la rand ca titular in Serie A dupa partidele cu Chievo si Frosinone.