Istvan Kovacs, in centrul unui scandal de proportii: Un atacant suedez sustine ca arbitrul roman i-a promis doua penaltiuri!

Luni, 19 Noiembrie 2018, ora 15:00
11932 citiri

Istvan Kovacs ar fi promis ca va dicta doua penaltiuri pentru Suedia in meciul cu Turcia, disputat in weekend in Liga Natiunilor.

"Centralul" roman i-ar fi facut aceasta promisiune atacantului suedez Marcus Berg, la pauza meciului, dupa ce varful in varsta de 32 de ani i-a reprosat necordarea unui penalti in prima repriza.

"Pentru mine a fost un penalti evident, dar probabil ca el a crezut ca eu am intrat in fundasul turc", a spus Berg pentru presa din Suedia.

"Am vorbit cu el (Istvan Kovacs - n.red.) la pauza si mi-a spus ca daca, intr-adevar, a fost penalti, atunci o sa-mi dea doua in repriza secunda", a adaugat acesta.

In repriza secunda, Suedia a primit o lovitura de la 11 metri, dupa un fault al lui Okay Yokuslu asupra lui... Marcus Berg.

Andreas Granqvist a transformat lovitura de pedeapsa, iar Suedia s-a impus cu 1-0 pe terenul selectionatei pregatite de Mircea Lucescu.

Dupa aceasta infrangere, Turcia a retrogradan din Divizia B a Ligii Natiunilor, iar Mircea Lucescu e in pericol de a fi demis.

Potrivit publicatiei franceze L'Equipe, Federatia de Fotbal din Turcia ar putea depune o plangere dupa dezvaluirea lui Marcus Berg.

La începutul lunii septembrie, imediat după scandalul demiterii lui Stelian Ion din funcția de ministru al Justiției, atât PSD, cât și USR PLUS și AUR au anunțat că depun moțiune de...
Liviu Dragnea, atacuri în rafală la adresa șefilor SRI. „George Maior, cam de la 10, 11 dimineaţa devenea prieten cu paharul”
Fostul preşedinte al PSD, Liviu Dragnea, a declarat duminică seara, 19 septembrie, că a auzit discuţii între şefii serviciului Român de Informaţii şi procurori asupra cărora cei de la SRI...