Juventus Torino, cu Radu Dragusin titular, calificata in semifinalele Cupei Italiei

Joi, 28 Ianuarie 2021, ora 09:53
2288 citiri

Juventus Torino, cu fundasul roman Radu Dragusin integralist, s-a calificat in semifinalele Cupei Italiei, dupa ce a invins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-0 (2-0), echipa Spal Ferrara, ultima reprezentata a ligii secunde ramasa in competitie.

Golurile "Batranei Doamne" au fost marcate de Alvaro Morata (16 - penalty), Gianluca Frabotta (33), Dejan Kulusevski (78) si Federico Chiesa (90+4).

Juventus va avea o misiune dificila in penultimul act, urmand sa o infrunte pe Inter Milano, care s-a impus marti cu 2-1 in fata rivalei AC Milan, liderul din Serie A.

Intr-o alta partida din sferturile de finala ale Cupei Italiei disputata miercuri la Bergamo, Atalanta a dispus cu 3-2 de Lazio Roma, formatie la care fundasul Stefan Radu a fost rezerva.

Au inscris: Berat Djimsiti (7), Ruslan Malinovski (37) si Aleksei Miranciuk (57) pentru invingatori, respectiv Vedat Muriqi (17) si Francesco Acerbi (34).

De mentionat ca gazdele au evoluat in zece jucatori aproape intreaga repriza secunda, dupa eliminarea fundasului Jose Palomino, care a vazut cartonasul rosu in minutul 53.

In semifinalele programate tur-retur luna viitoare, Atalanta va juca impotriva castigatoarei meciului dintre SSC Napoli si Spezia, programat joi seara.

Calificare spectaculoasă pentru Ungaria la JO 2024, după o victorie la 38 de goluri diferență
Selecţionatele feminine de handbal ale Ungariei, Suediei, Germaniei şi Sloveniei au obţinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris, după ce Spania şi Olanda îşi asiguraseră anterior...
Radu Drăgușin, titular contra lui Arsenal? "Așa ar fi înțelept"
Tottenham a pierdut cu 4-0 meciul cu Newcastle, iar olandezul Micky Van de Ven a fost "tăvălit" de atacanții coțofenelor. După prestația jalnică a lui Van de Ven, românul Radu Drăgușin...
#Juventus Torino, #cupa italiei, #calificare, #semifinale cupa italiei, #Radu Dragusin , #stiri fotbal