Liga 1, play-out: UTA a dat lovitura pe terenul Astrei. Finalul de meci a fost dramatic

Miercuri, 05 Mai 2021, ora 14:36

UTA Arad a invins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 2-1 (1-0), miercuri, in deplasare, intr-un meci din etapa a sasea a fazei play-out a Ligii I de fotbal, conform agerpres.ro.

Oaspetii au deschis scorul prin David Miculescu (21), Astra a reusit egalarea prin George Merloi (81), jucator introdus pe gazon in min. 72, dar UTA a obtinut victoria prin golul reusit de fundasul brazilian Erico Da Silva (89), cu capul din cornerul executat de conationalul Roger.

Aradenii au avut o mare ocazie in min. 13, cand atacantul Valentin Buhacianu a scapat pe contraatac, dar si-a prelungit mingea si a sfarsit prin a comite fault asupra portarului David Lazar, primind doar un cartonas galben. UTA a mai avut o ocazie pana la pauza, prin Ioan Hora (43), dar sutul sau din unghi a fost slab si Lazar a retinut.

Astra a avut doua ocazii bune de gol dupa pauza, prin fundasul francez de origine cameruneza Abdel Lamanje (50), a carui lovitura de cap a fost retinuta pe linia portii de portarul Florin Iacob, si prin atacantul italian Mattia Montini (71), care a trimis cu capul, iar mingea a sters bara transversala.

UTA a avut o centrare periculoasa a lui Liviu Antal in fata portii (66), dar Miculescu nu a ajuns la balon, iar golul victoriei a fost precedat de trei interventii ale portarului Mihai Popa (inlocuitorul lui Lazar), in min. 86 (Albu), 87 (Erico) si 89 (Roger).
Urmareste Ziare.com pe Facebook   si  pe Instagram   Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.