Liga 2: Rezultatele meciurilor de duminica. UTA bate Timisoara in derbiul Vestului, Mioveni e noua lidera din clasament

de Dan Alexandru
Duminica, 20 Octombrie 2019, ora 18:12

Trei meciuri interesante si pline de goluri au avut loc duminica in Liga II, acolo unde putem nota o schimbare de lider, dupa ce sambata Turris Turnu Magurele a mai pierdut o partida in acest sezon.

Noua lidera a competitiei este CS Mioveni, care duminica a remizat in deplasarea de la U Cluj, scor 2-2, oaspetii fiind singura echipa neinvinsa acum in actuala stagiune de L2.

Mioveni a condus in doua randuri, 1-0 si 2-1, Cosereanu si Anghelina punctand pentru cei in galben si verde. Goga a marcat de la 11 metri pentru o egalare la unu, iar ultima reusita a meciului a fost semnata de Victor Dican, dupa o lovitura de colt.

"U" Cluj se afla acum pe pozitia a 17-a in Liga 2, loc retrogradabil, din pacate pentru "sepcile rosii".

Intr-un alt meci foarte asteptat al zilei, UTA a dispus de Poli Timisoara in derbiul Vestului, scor 1-0, dupa un singur gol marcat de Rus in minutul 49.

UTA a ramas in 10 oameni din minutul 67, dupa eliminarea lui Tomozei, dar acest lucru nu a mai schimbat rezultatul pe tabela.

In alta partida a zilei, Ripensia Timisoara s-a distrat cu Daco-Getica Bucuresti, terminand partida cu un adevarat scor de polo, 7-2!

Mioveni e lidera cu 27 de puncte dupa 13 etape, la un punct peste Magurele si 4 peste UTA, care are si 3 meciuri in minus disputate!

Rezultatele complete ale zilei de duminica in L2:

UT Arad - ASU Poli Timisoara 1-0

A marcat: Rus 49

Ripensia Timisoara - Daco-Getica Bucuresti 7-2

Au marcat: Voinea 28, 78 si 80, Chera 29, 75, Apro 52, 69 / Raducan 12, Socaci 90+1

U Cluj - CS Mioveni 2-2

Au marcat: Goga 52, Dican 85 / Cosereanu 6, Anghelina 77.