Manchester City a facut show in campionatul Angliei. "Dubla" reusita de un fundas central. Rezultate si clasamentul din Premier League

Luni, 18 Ianuarie 2021, ora 09:46
3101 citiri
John Stones

Echipa de fotbal Manchester City, campioana Angliei in 2018 si 2019, si-a reconfirmat candidatura la titlu si in acest sezon, duminica seara, printr-o victorie categorica, scor 4-0, pe teren propriu in fata formatiei Crystal Palace, gratie careia a urcat pe locul secund in Premier League, conform agerpres.ro.

Fundasul John Stones a reusit o dubla pentru "cetateni", in minutele 26 si 68, celelalte goluri fiind marcate de Ilkay Gundogan (56) si Raheem Sterling (88).

Gratie acestui succes, elevii lui Pep Guardiola s-au apropiat la doua puncte in clasament de liderul Manchester United, care a remizat in deplasare cu FC Liverpool, campioana en titre, in derby-ul etapei a 19-a din prima liga engleza, City avand insa si o restanta de disputat.

Rezultate:

Sambata

Wolverhampton - West Bromwich Albion 2-3

Au marcat: Fabio Silva (38), Willy Boly (43), respectiv Matheus Pereira (8 - penalty, 56 - penalty), Ajayi (52).

Leicester City - Southampton 2-0

Au marcat: Maddison (37), Harvey Barnes (90+5).

Duminica

Sheffield United - Tottenham 1-3

Au marcat: McGoldrick (59), respectiv Aurier (5), Harry Kane (40), Ndombele (62).

FC Liverpool - Manchester United 0-0

Manchester City - Crystal Palace 4-0

Au marcat: Stones (26, 68), Gundogan (57), Sterling (88).

Luni seara se disputa partida Arsenal Londra - Newcastle United.

Clasament:

1. Manchester United 37 puncte (18 meciuri)

2. Manchester City 35 puncte (17 meciuri)

3. Leicester City 35 puncte (18 meciuri)

4. FC Liverpool 34 puncte (18 meciuri)

5. Tottenham Hotspur 33 puncte (18 meciuri)

6. Everton 32 puncte (17 meciuri)

7. Chelsea Londra 29 puncte (18 meciuri)

Manchester City a primit ”liber” spre titlu în Anglia. Pași greșiți pentru rivalele Arsenal și Liverpool
Echipa engleză Aston Villa a învins duminică, în deplasare, scor 2-0, gruparea londoneză Arsenal, în etapa a 33-a din Premier League. Oaspeţii au marcat în minutele 84 şi 87. Arsenal a...
S-a deslușit misterul. Cine l-a sfătuit pe portarul Realului să nu se arunce la penalty VIDEO
Real Madrid s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o pe Manchester City cu scorul de 4-3, la loviturile de departajare, miercuri seara, în deplasare,...