Manchester United, noul lider in Premier League. Cum arata clasamentul

Miercuri, 13 Ianuarie 2021, ora 11:13
2543 citiri

Manchester United a urcat pe primul loc in Premier League, dupa ce a invins-o in deplasare pe Burnley, cu 1-0, marti, intr-o partida restanta din prima etapa a campionatului de fotbal al Angliei.

"Diavolii rosii" s-au impus prin golul reusit de francezul Paul Pogba (71).

Sheffield United a reusit prima sa victorie in actualul sezon de Premier League, 1-0 cu Newcastle United, marti, pe teren propriu, intr-un meci din etapa a 18-a.

Victoria echipei antrenate de Chris Wilder a fost adusa de Billy Sharp, care a marcat din penalty (73). Sheffield United are cel mai slab start de sezon din istoria Premier League, fara victorie in primele 17 etape.

Succesul de marti a fost facilitat si de faptul ca echipa din Newcastle a jucat in zece oameni o repriza, dupa eliminarea lui Ryan Fraser (45). "Cotofenele" au ajuns astfel la sase meciuri consecutive fara victorie.

In alt meci, contand pentru etapa a 18-a, Everton a dispus cu 2-1 de Wolverhampton Wanderers, prin golurile inscrise de Alex Iwobi (6) si Michael Keane (77), in timp ce pentru gazde a punctat Ruben Neves (14). La "lupi" a fost rezerva tanarul fotbalist de origine romana Theo Corbeanu.

Clasament:

1. Manchester United 36 puncte (17 jocuri)

2. Liverpool FC 33 p (17 j)

3. Leicester City 32 p (17 j)

4. Everton FC 32 p (17 j)

5. Tottenham Hotspur 29 p (16 j)

6. Manchester City 29 p (15 j)

Cristiano Ronaldo a fost un car de nervi după ce a fost schimbat de antrenorul german Ralf Rangnick în minutul 71 al partidei Brentford - Manchester United 1-3. Cristiano Ronaldo n-a dat mâna...
Cristiano Ronaldo a scuipat de pe banca lui Manchester United: “De ce eu?” VIDEO
Cristiano Ronaldo a fost un car de nervi în Brentford - Manchester United 1-3. Schimbat de Ralf Rangnick în minutul 71, fotbalistul lusitan a răbufnit. CR 7 a aruncat geaca pe gazon, a...