Europa League, optimi: Mircea Lucescu, eliminat cu 0-4 la "general". Cum s-a incheiat duelul Milan - United. Dinamo Zagreb a detonat "bomba"

Joi, 18 Martie 2021, ora 23:54
4438 citiri
Mircea Lucescu

Dinamo Kiev, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a pierdut si al doilea meci cu Villarreal din optimile de finala din Europa League, parasind astfel a doua competitie continentala.

Dupa ce a fost depasita cu 2-0 pe teren propriu, Dinamo Kiev a fost invinsa si in Spania, cu acelasi scor (2-0), goluri marcate de atacantul Gerard Moreno.

In cel mai asteptat duel din aceasta faza a competitiei, Manchester United s-a calificat in sferturi dupa o victorie cu 1-0 obtinuta pe terenul lui AC Milan (in tur a fost 1-1). La italieni, Tatarusanu a fost rezerva.

In schimb, cea mai mare surpriza a fost inregistrata de Dinamo Zagreb, care a eliminat-o pe Tottenham dupa ce croatii pierdusera primul meci, in deplasare, cu 0-2. In retur, Dinamo a trecut cu 3-0 (dupa prelungiri) de echipa lui Jose Mourinho, toate golurile fiind marcate de un singur jucator, Orsic.

Rezultatele inregistrate joi in Liga Europa sunt urmatoarele:

AC Milan - (+) Manchester United 0-1 (1-1 in tur)

A marcat: Pogba '49

Ciprian Tatarusanu a fost rezerva la Milan.

Young Boys Berna - (+) Ajax Amsterdam 0-2 (0-3 in tur)

Au marcat: Neres '20, Tadic '49 (penalti)

Glasgow Rangers - (+) Slavia Praga 0-2 (1-1 in tur)

Au marcat: Olayinka '14, Stanciu '74

Nicolae Stanciu a jucat pana in minutul 90 la Slavia, iar la Rangers Ianis Hagi a fost rezerva.

De la gazde au fost eliminati doi jucatori: Roofe '61, Balogun '73

(+) Villarreal - Dinamo Kiev 2-0 (2-0 in tur)

A marcat: Moreno '13, '36

Tudor Baluta nu a facut parte din lotul echipei lui Lucescu, Dinamo Kiev, pentru acest meci, fiind accidentat.

(+) Arsenal Londra - Olympiakos Pireu 0-1 (3-1 in tur)

A marcat: El Arabi '51

In minutul 82, de la Olympiakos a fost eliminat Ba.

(+) Dinamo Zagreb - Tottenham 3-0 dupa prelungiri (0-2 in tur)

A marcat: Orsic '62, 83, '106

Molde FK - (+) Granada 2-1 (0-2 in tur)

Au marcat: Vallejo '29 (autogol), Hestad '90 (penalti) / Soldado '72

Sahtior Donetk - (+) AS Roma 1-2 (0-3 in tur)

Au marcat: Moraes '59 / Mayoral '48, '72

Tragerea la sorti a sferturilor de finala va avea loc vineri, de la ora 14.00, la Nyon.

Jaqueline Cristian, victoria carierei. Romanca a invins o fosta castigatoare de Grand Slam si e in sferturi la Sankt Petersburg

Dezvaluire exploziva. Cine e fotbalistul celebru care are relatii sexuale de 12 ori pe zi. Sotia ii este si impresar

FOTO Ea le-a purtat noroc lui Dennis Man si Mihaila. Aparitie de senzatie pe marginea terenului

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului? Mesajul transmis de legendarul Pele

Gigi Becali anunță o adevărată revoluție la FCSB. Câți jucători va aduce patronul echipei și câți Meme Stoica
Gigi Becali a anunțat noua sa strategie în materie de transferuri la club după ce va câștiga campionatul. FCSB este aproape campioană dar patronul FCSB vrea să ajungă în grupele Ligii...
Europa League: Leverkusen continuă seria fantastică. Cum s-a încheiat duelul italian dintre AS Roma și AC Milan
Echipa italiană AS Roma a dispus joi seara, pe teren propriu, scor 2-1, de formaţia AC Milan, în manşa secundă a sferturilor de finală din Liga Europa, calificându-se în semifinale....