Nationala de tineret a Romaniei, invinsa in Ucraina cu un penalty inventat. S-au complicat sansele de calificare la Euro 2021

Vineri, 09 Octombrie 2020, ora 20:30
14672 citiri

Echipa nationala de tineret a Romaniei, antrenata de Adrian Mutu, a jucat astazi la Kiev, impotriva Ucrainei, in preliminariile Campionatului European de anul viitor.

Meciul Ucraina - Romania s-a incheiat cu scorul de 1-0 pentru gazde, insa reusita din minutul 80 a venit dintr-un penalty inexistent dictat de arbitru, la o simulare a unui jucator ucrainean.

In urma acestui rezultat, Romania nu mai poate pierde locul 2 in grupa (Ucraina avea nevoie de o victorie la 4 goluri diferenta pentru a mai putea spera), dar calculele calificarii la turneul final s-au complicat.

Astfel, daca nu va castiga grupa condusa deocamdata de Danemarca, Romania are nevoie de victorie in confruntarea cu nordicii din noiembrie, pentru a acumula cat mai multe puncte in ierarhia locurilor secunde din cele 9 grupe.

Conform regulamentului, la turneul final din 2021 ajung primele clasate, dar si cele mai bune 5 locuri doi, in functie de punctaj.

Desfasurarea LIVE a meciului:

*Final de meci, Ucraina castiga nemeritat, cu un penalty acordat gresit.

*Bara Romania in minutul 82, prin Pascanu, in urma unui corner.

*1-0 pentru Ucraina in minutul 80. Gazdele au marcat dintr-un penalty acordat eronat, dupa o simulare.

*Vlad are 2 interventii decisive in minutul 70.

*Romania are prima executie pe spatiul portii, prin Ciobanu, o lovitura de cap retinuta de portarul ucrainean.

*A inceput repriza secunda.

*Pauza la Kiev, scorul este egal, 0-0.

*Ucraina trece pe langa deschiderea scorului in minutul 32, cu un sut din 7-8 metri care nu-si gaseste tinta.

*O prima repriza echilibrata, fara mari ocazii la cele doua porti.

*Dennis Man marcheaza in minutul 5, dar reusita e anulata corect, pentru ofsaid.

*A inceput meciul, in tribunele arenei Obolon din Kiev aflandu-se si cateva sute de spectatori.

Echipa de start a Romaniei:

1. A. Vlad - 19. Harut, 6. Ghita (Cpt), 4. Pascanu, 3. Oprut - 22. Olaru, 14. M. Marin, 20. Ciobanu - 10. Man, 21. Costache, 13. Matan.

Cum arată Adrian Mutu după ce și-a făcut implant de păr FOTO
Adrian Mutu (45 de ani) a apărut pentru prima dată fără șapcă după ce și-a făcut implant de păr la o clinică din Turcia. Adrian Mutu a zburat la o clinică din Turcia în pauza...