Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Portarul Pigliacelli, eroul Craiovei in Supercupa cu CFR: "Prea simplu la penalty-uri". Ce-a facut cu o zi inainte, la antrenamente

Duminica, 11 Iulie 2021, ora 09:15
3229 citiri
Mirko Pigliacelli

Portarul echipei Universitatea Craiova, Mirko Pigliacelli, a declarat sambata seara, dupa castigarea Supercupei Romaniei, ca in momentul in care s-au incheiat cele 90 de minute ale meciului cu CFR Cluj el a stiut ca formatia sa va obtine trofeul, conform news.ro.

"Stau aici de patru ani, ma simt si putin roman. Cand a fluierat minutul 90 deja stiam ca vom castiga. Prea simplu la penalty-uri", a spus Pigliacelli.

Intrebat ce a facut in urma cu o zi la antrenament atunci cand s-au exersat penalty-urile, el a raspuns: "Nimic, m-am dus in vestiar. Pentru mine nu se antreneaza penalti. E altceva cu suporteri, cu presiune. N-ai cum sa antrenezi penalty din partea portarului. M-am gandit acelasi lucru cu Honved, am aparat trei. Am batut si eu o data un penalty, m-am gandit la ceva si am facut altceva. Pentru mine cand se executa penalty se schimba orice".

CS Universitatea Craiova, castigatoarea Cupei Romaniei, a castigat in premiera Supercupa Romaniei, dupa ce a invins, sambata, pe Arena Nationala, cu scorul de 4-2, dupa loviturile de departajare pe CFR Cluj, campioana Ligii I. La finalul celor 90 de minute, cand scorul a fost 0-0, nu s-au mai disputat prelungiri, trecandu-se direct la loviturile de departajare.

La loviturile de departajare au marcat: J. Rodriguez, Costache / Gustavo, Gaman, Cicaldau, Markovici. Au ratat: Paun, Omrani (a aparat Pigliacelli de fiecare data).

Dan Petrescu face curățenie la CFR Cluj. Vedetele echipei vor fi date afară!
Dan Petrescu va reveni în Gruia, unde vrea să facă curățenie la nivelul lotului. Petrescu își face deja lotul, pentru că Ioan Varga i-a fixat obiectivele printre care și titlul în...
Adi Mutu, atac la strategia lui Nelu Varga și la rezultatele CFR Cluj
Adrian Mutu a plecat de la CFR Cluj după partida pierdută cu Corvinul Hunedoara în Cupa României. Acesta a aruncat câteva înțepături către Nelu Varga după eșecul drastic cu cei de la...
#Mirko Pigliacelli, #Craiova, #erou, #portar, #Supercupa, #CFR Cluj , #stiri fotbal