Ramasa fara Boloni, Antwerp a castigat Cupa Belgiei, dupa 28 de ani

Duminica, 02 August 2020, ora 08:46
2851 citiri

Antwerp a cucerit Cupa Belgiei la fotbal dupa o pauza de 28 de ani, sambata, prin victoria cu scorul de 1-0 (1-0) in finala cu FC Bruges, transmite Reuters.

In primul meci oficial de fotbal disputat in Belgia dupa pauza impusa de pandemia de coronavirus, in luna martie, fosta echipa antrenata de Ladislau Boloni s-a impus prin golul marcat de internationalul israelian Lior Refaelov (25).

Pentru Antwerp a fost al treilea trofeu in Cupa Belgiei, dupa cele din 1955 si 1992. FC Bruges ramane cu 11 trofee, ultimul castigat in 2015.

Acesta a fost ultimul joc disputat din sezonul 2019-20, care a fost inghetat la circa o luna dupa suspendarea sa, cu declararea formatiei FC Bruges campioana.

Finala a fost programata initial pe 22 martie, dar s-a disputat cu doar o saptamana inaintea debutului noului sezon, la Bruxelles, fara spectatori.

Cum încearcă PSD să negocieze retragerea lui Piedone și care este prețul primarului de la Sectorul 5
După ce liderii coaliției PSD-PNL au luat decizia de a-l retrage pe candidatul comun Cătălin Cîrstoiu și de a merge cu candidați separați, în persoana Gabrielei Firea și a lui Sebastian...
George Simion a devenit tată. Ce mesaj i-a transmis soției liderul AUR
La mai puțin de un an de la căsătorie, liderul Partidului AUR, George Simion, și soția sa, Ilinca, au devenit părinți. Primul copil al cuplului este un băiat, iar tatăl a ținut să-i...